آخرین اخبار

روز درختکاری و شوی تلویزیونی مسئولین

یکی از مراکزی که وابسته به شهرداری است و گمان می رود می بایست در این امور پیشگام باشد، فرهنگسراها هستند. فرهنگسراهایی که بر خلاف آنچه که از ایشان انتظار می رود، نه تنها به این امور رسیدگی نمی کنند، که سنگی پیش پای دوستداران محیط زیست هستند.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پانزدهم اسفند هر سال شمسی در ایران، روز درختکاری است. هر ساله مقامات حکومتی با نمایش عکسها و ویدیوهایی از خود در حال آب پاشیدن پای یک نهال، شوهای خبری را تکمیل می کنند.

سال گذشته یکی از این ویدیوها به شدت دست به دست شد. ویدیویی از اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر سابق محمود احمدی نژاد- منتشر شد که در آن وی در کنار یک نهال ایستاده و به یک باره اعلام می کند که خودش یک درخت است! این موضوع در سال 1395 دستمایه طنز بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی شد.

آیت الله علی خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز از جمله کسانی بودند که با نمایش همین شوها، تلاش می کردند خود را دوستدار هوای پاک و محیط زیست جلوه کنند و آن تصویری که از این رهبران در ذهن مردم نقش بسته را ملایم کنند.

اکانت رسمی هاشمی رفسنجانی، امسال با انتشار مجدد تصویری از او در حال آبپاشی به یک اصله نهال، یاد او را زنده نگه داشت و با تعاریفی که معمولا در حکومت اسلامی در وصف ائمه و پیامبران استفاده می شود، چهره نرم تری از او نمایش داد.

این روز در آمریکا در تاریخ 27 آپریل ثبت شده است. روزی که به گفته وبسایت رسمی "روز درختکاری" در آن مردم آمریکا به محل هایی برای کاشت نهال می روند. کاربران سایت Arbor day می توانند با پرداخت 10 دلار برای کمک به برقراری و پایداری این روز و حفظ محیط زیست، تعداد 10 اصله درخت را به رایگان دریافت کنند.

در ایران اما مشخص نیست بانی و نهاد مشخص برای سامان دادن به این مناسبت وجود ندارد. اگرچه انتظار می رود مسئولیت پیگیری و تشویق این امور بر عهده رییس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرها و شهرداری های مناطق باشند اما اینگونه نیست.

یکی از مراکزی که وابسته به شهرداری است و گمان می رود می بایست در این امور پیشگام باشد، فرهنگسراها هستند. فرهنگسرای بهمن، نخستین فرهنگسرای شهر تهران که در تاریخ 21 شهریور 1370 و در مکان سابق کشتارگاه تهران با مساحتی بیش از 5 هزار متر مربع افتتاح شد. این فرهنگسرا وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.

این مجموعه در تاریخ 12 اسفند 1396، با انتشار اطلاعیه ای، خبر از برگزاری کارگاه آموزش نگاه داری گل و گیاه با مشارکت شهرداری ناحیه 3 منطقه 16 تهران داد. از اهداف برگزاری این کارگاه، توسعه فضای سبز، حفاظت از محیط زیست و توسعه و ارتقای سلامت اجتماعی بیان شد. این در حالی است که روز پانزدهم اسفند سال جاری، درست 3 روز پس از انتشار اطلاعیه فوق الذکر، این پایگاه نه تنها هیچ فعالیتی در عرصه محیط زیست از خود نشان نداد که بنابر گزارشات دریافتی، ورود و درخواست افراد برای کاشت نهال توسط مسئولین این مجموعه به مشکل برخورد و به سخره گرفته شد.

مسئولین جمهوری اسلامی به کرات ثابت کرده اند که نه تنها از پیگیری امور مربوط به محیط زیست عاجز هستند، که در عمل بر خلاف آن اقدام می کنند.

محمد علی نجفی شهردار فعلی تهران- روز یازدهم اسفند در گفتگویی که گزارش آن را خبرگزاری مهر منتشر کرد، خبر از سرطان داشتن درختان خیابان ولیعصر داد: «متأسفانه ۷۵۰ درخت قدیمی بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته، دچار سرطان رنگی شده‌اند.» و پس از آن درختان زیادی در این خیابان قربانی این اظهار نظر شدند.

این در حالیست که یک روز پس از این اظهارات رییس انجمن جنگلبانی ایران با انتقاد از قطع درختان خیابان ولیعصر تهران به دلیل آنچه که «ابتلای آنها به بیماری سرطان رنگی» عنوان شده، این کار را اقدامی اشتباه خوانده و گفت «تاکنون حتی واژه ای را به نام سرطان رنگی نشنیده ام.»

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، هادی کیادلیری با اشاره به اقدام اخیر سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در قطع درختان ولیعصر گفته است: «اینکه برای همه این درختان نسخه واحد در نظر گرفته شود یک اشتباه است چرا که از ابتدای این خیابان تا انتهای آن نحوه رشد درختان با هم کاملا متفاوت است.»

اما در ارتباط با موضوع روز درختکاری در ایران آنچه که از دید رسانه ها پنهان مانده این است که قرار دادن یک روز مشخص برای درختکاری باید تابع شرایط خاص باشد. برای مثال در زمستان در استان هرمزگان نمی توان درخت کاشت و غرس کردن در این استان و این زمان، تنها باعث هدررفت منابع چوب و آب خواهد شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top