آخرین اخبار

آیا تلگرام قربانی بعدی تعامل آزاد می شود؟

پنج سال پیش زمانی که اپراتور رایتل در ایران در حال راه اندازی شبکه نسل سوم و مکالمه تصویری بود، آیت الله های ایران، به مخالفت با این امکان پرداختند و همان زمان بود که راه اندازی این بخش با اختلال و در نهایت قطعی کامل مواجه شد.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

پنج سال پیش زمانی که اپراتور رایتل در ایران در حال خبررسانی درمورد راه اندازی شبکه نسل سوم و مکالمه تصویری بود، آیت الله های ایران با صدور فتاوای مختلف، به مخالفت با این امکان پرداختند و همان زمان بود که راه اندازی این بخش با اختلال و در نهایت قطعی کامل مواجه شد. عملا پروژه ای که در دست راه اندازی بود، هنوز کلنگ آن نخورده، ناکام ماند.

آیت الله مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، نوری همدانی و سیدمحمدعلی علوی گرگانی هر یک در فتوایی جداگانه به ارائه این سرویس اعتراض کرده و آن را امکانی در راستای گسترش فساد و جریحه دار کردن عفت عمومی دانستند. در یکی از این اظهار نظرها "علوی گرگانی" گفت: نظر به اینکه نسل سوم اپراتور تلفن‌های همراه با آموزه‌های دینی در تضاد است و می‌تواند عفت عمومی جامعه و نظم حاکم بر آن را خدشه‌دار و خانواده‌ها را به ورطه نابودی اخلاقی و بنیانی بکشد و لذا نصب و راه اندازی این اپراتور چه از طرف دولت و چه از جانب بخش خصوصی به صلاح نیست.

اگرچه بسیاری از این آیت الله ها بدشان نمی آمد که تمامیت پروژه رایتل منحل شود، اما این اپراتور پابرجا ماند و همچون سلف خود، ایرانسل، به ارائه اینترنت بر بستر موبایل و خدمات تلفنی و پیام رسانی پرداخت.

در همان زمان، پیام رسان هایی همچون اسکایپ در سراسر دنیا و کمابیش در ایران به نوعی شناخته شده بودند هرچند که همگان در کشور از آن استفاده نمی کردند.

مدتی بعد از آن، موج جدید پیام رسان ها به ایران وارد شدند و پیام رسان وایبر به نوعی بعد از موج نسل اول اینترنت در ایران که با پیام رسان یاهو (یاهومسنجر) همراه بود، وارد عرصه شد. وایبر در ابتدا صرفا به دریافت و ارسال پیام های متنی می پرداخت که پس از مدتی امکان مکالمه صوتی نیز فراهم شد. امکانی که توسط حکام جمهوری اسلامی و مسئولین امر پذیرفته نشد و در ابتدا این قابلیت و پس از آن تمام اپلیکیشن وایبر در ایران فیلتر شد.

طولی نکشید که میلیون ها نفر از مردمی که دیگر نمی خواستند به عقب برگردند و با SMS به یکدیگر پیام دهند، به سمت اپلیکیشن تلگرام هجوم آوردند. در این میان، شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و به نوعی توییتر رفته رفته رنگ می باختند و بر قدرت اپلیکیشن ها افزوده می شدند تا جایی که مرگ فیسبوک پس از تبدیل شدن تلگرام به بستری برای رسانه ها، ثبت شد اگرچه امکاناتی نظیر کامنت گذاری و اظهار نظر به نوعی که در شبکه های اجتماعی وجود داشت در آن وجود ندارد.

یکی از مشکلات اساسی مسئولین وزارت ارتباطات با تلگرام نیز همین است که این اپلیکیشن بر خلاف سایر همنوعان خود، تنها به ارائه خدمات پیام رسانی نمی پردازد و بستری برای اطلاع رسانی شده است!

محمدجواد آذری جهرمی در برنامه طنز "دورهمی" با ایرادگیری از این قابلیت، به اپلیکیشن واتس اپ اشاره کرد که در ایران فیلتر نیست و دلیل آن صرف پیام رسان بودن آن است. این دروغی است که زمانی که فشارهای مختلف بر مسئولین جمهوری اسلامی وارد می شود، فرار به جلو می کنند و ژست های همراه بودن با تکنولوژی روز می گیرند. حال اگر از ایشان و امثال او پرسیده شود که وایبر نیز همچون واتس اپ عمل می کرد و صرفا به انتقال پیام می پرداخت چرا فیلتر شد، خواهند گفت که چنین اتفاقی در دولت های پیشین اتفاق افتاده و آنان تصمیم گیرنده نبوده اند! به نظر می رسد وایبر تنها قربانی توجه زیاد کاربران ایرانی شده بود.

در حال حاضر بر اساس گفته های مسئولین دولتی در ایران، تلگرام نیز می رود تا قربانی توجه کاربران ایرانی شده است. ابتدا دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت که اگر لازم باشد، تلگرام فیلتر خواهد شد. سپس دبیر کارگروه تعیین محتوای مجرمانه چنین گفت: به‌ زودی زود شاهد تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم از شبکه ‌های خارجی به شبکه ‌های داخلی خواهیم بود.

فشار بر اینترنت در سالهای مختلف همیشه یا باعث فرار کاربران شده و یا شبکه های مختلف را تعویض کرده اند. جو اختناق و سانسور در سالهای معروف به رشد و شکوفایی وبلاگستان فارسی و فیلترینگ سرویس های وردپرس و بلاگ اسپات نیز باعث هجوم کاربران فعال به شبکه های داخلی نشد هرچند که این سرویس ها در ایران خود را ارتقا دادند. در همان سالها یکی از فشارهایی که منجر به فیلترینگ وبسایت وردپرس شد، ایجاد شدن حالت شبکه اجتماعی در این سرویس دهنده بود.

آنچنان که مشخص است، هرگونه گفتگو و تعامل آزاد بر بستر اینترنت توسط مسئولین جمهوری اسلامی تاب آورده نمی شودو هم اکنون نیز این تلگرام است که گرچه در این سالها توانست فعالیت داشته باشد و از وعده های حسن روحانی در ایام انتخابات این بود که دست وزیر ارتباطات بر روی دکمه فیلترینگ نرود، قربانی می شود و سیل میلیونی کاربران، می بایست از حالا به فکر مهاجرت به سایر شبکه های اجتماعی باشند.

آیا فیسبوک دوباره جان می گیرد یا این جمعیت میلیونی بر سایر کاربران توییتر افزوده می شوند؟ آیا کاربران به سمت اپلیکیشن جدیدی می روند؟ آنچنان که مشخص است، روند اطلاع رسانی مختل نخواهد نشد و راهکارهای پلیسی آنچنان که تا کنون پاسخی نگرفته، زین پس نیز پاسخ نخواهد گرفت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top