آخرین اخبار

رسول کاظمی، آی گپ و حریم شخصی

گزارشات، تحلیل ها و اخبار گوناگونی در ارتباط با پیام رسان های داخلی طی هفته ها و ماه های گذشته منتشر شده اند. برنامه های رادیویی و تلویزیونی با نظرسنجی از کاربران پیام رسانان غیر بومی عدم وجود امنیت در پیام رسانان بومی را تایید کرده اند؛ واقعیت امر چیست؟

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

حتما اخبار تایید شده بی شماری مبنی بر عدم کیفیت و کارایی و همچنین ناامنی در ارتباط با پیام رسان های وابسته به جمهوری اسلامی (نسخ بومی) دریافت کرده اید. انتشار اخباری مبنی بر عدم توانایی در مدیریت صحیح و امن نگاه داشتن پیام رسان سروش و به دنبال آن انتشار شماره تماس های ادمین های این اپلیکیشن، باعث واکنش مدیر آن در شبکه اجتماعی توییتر (غیر بومی و فیلتر شده) شد.

همچنین انتشار اخباری مبنی بر خواندن پیام های رد و بدل شده میان کاربران این شبکه ها توسط مدیران مجموعه، باعث شد تا آیت الله علی خامنه ای، همچون بسیاری از مسائل ریز مملکتی، در این مورد نیز اظهار نظر نموده و قرائت پیام ها را "حرام شرعی" اعلام کند. بر اساس پیامی که در کانال تلگرامی رهبر جمهوری اسلامی درج شده، وی با ابراز خرسندی از تبدیل شدن مطالبه ایجاد پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی به مطالبه ای عمومی، گفت: مسئولان باید امنیت و حریم داخلی مردم و کشور را حفظ کنند. تعرض به امنیت و حریم داخلی مردم "حرام شرعی" است و نباید انجام شود.

بیان این اظهارات در حالی است که پرونده برنامه نویسان و طراحان این اپلیکیشن ها، در هاله ای از ابهام است و روشن نیست بعضی از این افراد با برخی سوابق ضد امنیتی جمهوری اسلامی، چگونه توانسته اند طراحی بخش های اصلی این پیام رسان ها بر عهده بگیرند.

بر اساس گزارشات به دست آمده یکی از این افراد، محمد رسول کاظمی است که سابقه طراحی وبسایت یا وبسایت هایی در دسته بندی پورن را در کارنامه خود دارند. در این بخش به بررسی کارنامه این فرد که بخش های اصلی پیام رسان "آی گپ" را اصطلاحا طراحی و مدیریت نموده می پردازیم.

 

شرکتی که وی در مراحل اولیه کاری خود راه اندازی کرده بود، شرکتی تحت عنوان "پارس داده" بود که وبسایت این مجموعه در دامنه ای جدید فعال است اما در ناامنی کامل به سر می برد. بر خلاف بسیاری از شرکت های حرفه ای که در حوزه خدمات هاستینگ و دامنه فعالیت می کنند و از پروتکل ssl بهره می جویند، وبسایت شرکت پارس داده به صورت ناامن و بدون بهره گیری از این پروتکل فعالیت می نماید. این در حالی است که وی در ارتباط با آی گپ، مدعی است که به هیچ عنوان شنود نشده و این پیام رسان از امنیت کامل برخوردار است.

 

 

با توجه به نتایج جستجویی که شهروند خبرنگاران از اطلاعات ثبتی این شرکت برای ما فرستادند، متوجه شدیم اعضای هیئت مدیره "پارس داده" متشکل از 3 نفر هستند که به غیر از محمد رسول کاظمی، احتمالا خواهر وی با نام الهه کاظمی نجف آبادی کاندیدای چهارمین دوره شورای شهر تیران- و خانم زهره سانحی نجف آبادی فعال بوده اند.

 

پس از این اتفاقات و فعالیت های کوچک اقتصادی، مرکز بررسی جرائم سازمان یافته با نام شناخته شده گرداب در سال 1388 اقدام به دستگیری وی تحت عنوان پروژه شبکه مضلین 5 به دلیل راه اندازی وبسایت های پورن می نماید. اخبار مرتبط با پروژه مضلین 5، هم اکنون از خروجی وبسایت گرداب حذف شده اند.

 

 

چهار ماه پس از تاسیس شرکت داده پرداز توسط محمد رسول کاظمی، وی شرکتی با نام "روی خط مدیا" با سرمایه 700 میلیون تومانی تاسیس می کند. سوال اینجاست که در طول این مدت چه اتفاقی برای وی افتاده است که نه تنها به اعدام یا مجازات سنگین به دلیل راه اندازی سایت های فوق الذکر محکوم نمی شود، که هزینه ای برای تاسیس شرکتی دیگر به دست می آورد که البته منبع این پول مشخص نیست؟

 

بررسی ها حاکی از آن است که ایمیل سرور و بخشی از رکوردهای NS سایت امنیتی گرداب بر روی هاستینگ تحت کنترل محمد رسول کاظمی نجف آبادی است؛ در این لیست، نشانی پیام رسان آی گپ و "روی خط مدیا" نیز خودنمایی می کند.

 

کاظمی که بارها اعلام نموده به هر شخصی که بتواند آی گپ را هک کند، مبلغ یک میلیارد تومان پرداخت می کند، طی توییتی خطاب به روح الله زم مورخ ژانویه 2018 نوشت:

 

این البته ادعایی است که بسیاری از شرکت های مطرح مرتبط با فناوری اطلاعات نظیر گوگل نیز دارند اما پرسش اینجاست: این منابع قوی مالی قرار است از کجا تامین شوند؟ شرکتی که با 700 میلیون تومان تاسیس شده، به کجا رسیده است که توانایی مطرح کردن چنین ادعایی را داشته باشد؟ علت حذف اطلاعات پروژه مضلین 5 از سایت گرداب چیست؟

گفته های اخیر سید علی خامنه ای مبنی بر حرام بودن شنود و مشخصا نقض حریم کاربران در حالی است که به نوشته وبسایت گرداب به نقل از خبرگزاری ایسنا، گردانندگان این پیام‌رسان ها در حالی مدعی حفظ حریم خصوصی هستند که در یکی از این پیام رسان ها که این روزها تبلیغات زیادی هم دارد، پس از نصب و برای استفاده از امکان مکالمه صوتی، پرسشی به زبان انگلیسی روی صفحه ظاهر می شود و می پرسد: «آیا اجازه ضبط مکالمات خود را می دهید؟»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top