آخرین اخبار

جسد مومیایی کشف شده متعلق به کیست؟

اخیرا ایسنا در گفتگویی با حسن خلیل آبادی، رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، خبری در ارتباط با کشف یک جسد مومیایی شده در حوالی شهر ری را روی خروجی خود قرار داد. سپس تعداد اخبار ضد و نقیض فزونی یافت. راز کشف این جسد چیست و جسد متعلق به چه کسی است؟

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 روز دوشنبه سوم اردیبهشت و حدود ساعت 13:30 خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا- در گفتگویی با حسن خلیل آبادی، رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، خبری در ارتباط با کشف یک جسد مومیایی شده در حوالی شهر ری را روی خروجی خود قرار داد.

در ابتدا خبر به صورت دهان به دهان و همراه با چند عکس سلفی توسط شهروندی در حوالی محوطه با جسد کشف شده منتشر شد. خبرنگار ایسنا سریعا آن را پیگیری و بررسی کرد. آقای خلیل آبادی در این رابطه به ایسنا گفت این جنازه مومیایی شده در پی حفاری در قسمت غربی صحن شاه عبدالعظیم حسنی پیدا شده است. وی با بیان اینکه حفاری به دلیل پیدا شدن این جنازه مومیایی متوقف شده تا مسولان مرتبط بتوانند بررسی دقیق تری داشته باشند، گفت: برخی احتمال می دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که به صورت مومیایی شده به تهران آورده شده و در حرم عبدالعظیم حسنی دفن شده است.

پیگیری گزارشگران و روزنامه نگاران در سراسر دنیا، همه و همه با یک "نمی دانم" عجیب روبرو شد و عملا به جز چند سطر خبر کوتاه و یک جدال رسانه ای، تا کنون پیگیری جدی در این حوزه نشده است.

شاهزاده رضا پهلوی در گرماگرم انتشار این اخبار، در اولین اطلاعیه ای که بر روی شبکه های اجتماعی خود قرار داد، خبر از پیگیری و بررسی موضوع داد.

در حالی که وی نسبت به پنهان کاری و عدم شفافیت این موضوع هشدار داده بود، روز گذشته خبرگزاری امنیتی فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: «در حالی که برخی افراد بدون هیچ گونه سندی ادعا می کنند، بقایای جنازه کشف شده در شهر ری مربوط به رضا خان پهلوی است، مسئولان حرم حضرت عبدالعظیم، اظهار داشتند جسد کشف شده مومیایی نیست بلکه مربوط به یک متوفی در گورستان‎های قدیمی اطراف حرم است.»

اظهار به این موضوع که جسد فوق الذکر مومیایی نبوده، مشخصا تلاشی در جهت این مساله است که هرگونه خبری مبنی بر اینکه این جسد متعلق به رضا شاه می باشد را تکذیب کند، چراکه اصولا امکان وجود داشتن اجساد مومیایی دیگر در آن منطقه نزدیک به صفر است.

در همین رابطه، نام معاون تبلیغات و ارتباطات آستان عبدالعظیم، در این روزها زیاد به گوش می رسد. از مقامات مربوطه ای که درست عکس اظهارات حسن خلیل آبادی موضع گیری می نماید و تلاش دارد تمامیت موضوع را انکار نماید.

مصطفی آجرلو، معاون تبلیغات و ارتباطات آستان عبدالعظیم گفته است: «چون در نزدیک حرم، گورستان بوده است این یک اتفاق طبیعی است که جسدی در محدوده پیدا شود و مشخص است که در اجرای هر طرح توسعه احتمال کشف بقایایی از اجساد دفن شده باشد. در این زمینه هم مسئولان مربوط به محض پیدا شدن بقایای جسد طبق قواعد اسلامی آن را دفن کرده‌اند و تمام شایعاتی که در فضای مجازی مربوط به مومیایی بودن جسد پیدا شده بوده خالی از واقعیت است.»

خبرها حاکی از آن است که حوالی ساعت 10 تا 11 صبح روز دوشنبه، سوم اردیبهشت، کارگران در حال حفاری محل در عمق 8 متری بوده اند که به یک محفظه بتنی بر می خورند. جسد رضا شاه نیز بنا بر گفته یکی از کارمندان تولیت آستان حضرت عبدالعظیم که در روز خاکسپاری رضا شاه حضور داشته در محفظه ای بتنی قرار داشته است.

همچنین روزنامه شهروند، صبح سه شنبه 4 اردیبهشت به وقت تهران، طی گزارشی به صورت کامل تر به ابعاد مختلف این ماجرا پرداخت. به نوشته این روزنامه که تایید دیگری بر مومیایی بودن جسد است، از قول احمد ابوحمزه، ری شناس آورده شده: «منطقه‌ای که عملیات در آن انجام می‌شد، جنازه دیگری دفن نبوده است. در منابعی که من به آن رجوع کرده‌ام گفته شده در آن نقطه فرد دیگری به شکل مومیایی دفن نشده. بنابراین اگر این جنازه کشف شده مومیایی باشد، صددرصد مربوط به پهلوی اول است. به‌خصوص که آن‌جا هیچ‌وقت محل تدفین مومیایی نبوده است.»

بنابر توییت شاهزاده رضا پهلوی، خاندان سلطنت تقریبا اطمینان حاصل کرده اند که جسد مومیایی شده متعلق به شخص رضا شاه است. وی در بیانیه ای که دیروز منتشر کرد از مردم ایران خواست تا با برگزاری تجمعات مسالمت آمیز، به خاندان سلطنتی در راستای فشار بر حکومت به منظور پاسخگو بودن آنان در این امر کمک کنند.

در بند 5 پیام رضا پهلوی در این خصوص که متن کامل آن به زبان انگلیسی نیز منتشر شده چنین آمده:

«این موضوع، نه فقط یک مسأله شخصی یا خانوادگی بلکه موضوعی با ابعاد ملی و تاریخی است. رضاشاه به همه مردم ایران و دوستدارانش تعلق دارد. از این رو، از همه مردم ایران به عنوان نگاه‌بانان حقیقی میراث او تقاضا دارم تا از طریق شبکه های اجتماعی و نیز تجمعات مسالمت‌آمیز سراسری، یاد و نامش را گرامی بدارند و به ما در پاسخ‌گو کردن حکومت، و به سرانجام رساندن مناسب و شفاف ماجرا کمک کنند.»

بنابر اخبار منتشر شده در رسانه های برون مرزی به نقل از خبرگزاری های داخلی، در موضوع انجام تست های DNA، خبرگزاری ایسنا گفتگویی با دکتر احمد شجاعی، رییس پزشکی قانونی ایران انجام داده است. آقای شجاعی اعلام نموده ضمن آنکه شناسایی و تعیین هویت اجساد مومیایی صد در صد امکان پذیر نیست اما با انجام تست هایی از بستگان نزدیک متوفی، می توان به طور کامل آن را شناسایی کرد.

احمد شجاعی در این زمینه گفته که احتمال شناسایی اجساد مومیایی شده از سوی پزشکی قانونی وجود دارد  «اما امکان آن به شکل ۱۰۰ درصدی نیست.» به گفته شجاعی از طریق اخذ آزمایش دی ان ای از بستگان جسد مومیایی شده می‌توان فرآیند تشخیص هویت را سریع‌تر انجام داد.

باید در انتظار اخبار بیشتر در این حوزه با پیگیری های مستمر از سازمان ها و نهادهای ذیربط در ایران ماند اما یک پرسش جدی وجود دارد. متولیان و افرادی که حتی از کارشناسان میراث فرهنگی به محل کشف جسد ممانعت به عمل آورده اند، این است که چرا جهت تنویر افکار عمومی، به گمراه سازی پرداخته و اجازه انجام آزمایشات لازم را صادر نمی کنند؟ اگرچه به گفته رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران تفاوتی نمی کند که جنازه متعلق به ایشان (رضا شاه) باشد یا خیر. در هر صورت به دلیل مومیایی بودن آن، باید حفظ و نگهداری شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top