آخرین اخبار

آیا کندی تلگرام به معنای مرحله اول فیلترینگ است؟

از صبح امروز، شبکه پیام رسان تلگرام در ایران و برای بسیاری از کاربران شرکت های ISP دچار اختلالاتی نظیر عدم بارگذاری تصاویر و ویدیوها شده است. بسیاری از فعالین، این موضوع را از قدم های اولیه فیلترینگ این پیام رسان می دانند.

9 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در نهایت پس از جنجال های فراوان بر سر فیلتر شدن یا نشدن تلگرام، وعده های مسئولین دست اندرکار یا غیر وارد در مسائل مرتبط، اپلیکیشن تلگرام به حالت نیمه فیلتر در آمد.

این فیلترینگ به این شکل است که پیام ها به سختی ارسال و دریافت شده و صدا، تصویر و ویدیو تقریبا غیرقابل ارسال و دریافت است.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که صدا و سیما از مدتها قبل با استناد به فیلترینگ تلگرام در کشورهای مختلف همچون روسیه، در حال آماده سازی افکار عمومی در این راستا بود. نکته حائز اهمیت این است که حتی کشوری چون روسیه با رای دادگاه اقدام به فیلترینگ تلگرام نمود اما جمهوری اسلامی بدون خبر و از صبح امروز در ایران، با یک دستور، این شبکه را به صورت مرحله ای از دسترس خارج کرد.

طی گزارشاتی که رسانه های داخلی منتشر کرده اند، این دستور توسط فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی- صادر و از صبح امروز نیز اجرا شده است.

البته آنچنان که فعالین حوزه IT گزارش داده اند، جمهوری اسلامی تنها سرورهای CDN تلگرام را از مدار خود خارج نموده و از این پس، ترافیک این پیام رسان تنها از طریق "ارتباطات بین الملل کشور" قابل راهیابی خواهد بود.

طیف قابل توجهی از کانال های مستقل ایجاد شده در تلگرام که غالبا در حوزه اخبار و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی فعالیت می کنند، از مدت ها پیش که اخباری مبنی بر فیلترینگ تلگرام دست به دست می شد، اعلام کرده بودند که در تلگرام خواهند ماند و جهت اطمینان بیشتر و همراه بودن با مخاطبان، از آنان درخواست کردند تا به صفحات اینستاگرام نیز بپیوندند.

کانال "ویندوز من" جهت رفع مساله بارگذاری تصاویر و ویدیوها توصیه کرده که کاربران یک بار کش تلگرام را پاک کنند تا آدرس CDNهای جدید بارگذاری شود.

شرکت ارتباطات زیرساخت در همین راستا طی بیانیه ای اعلام کرد:

"عصر روز گذشته ابلاغیه ای توسط رئیس محترم مرکز ملی فضای مجازی واصل شد که بر اساس آن، مجوز قانونی صادره ي آن مرکز در سال ۱۳۹۵ در خصوص استقرار سرورهای شبکه توزیع محتوای پیام رسان تلگرام(CDN) در ایران لغو و باطل اعلام شده است. بر اساس روالهای قانونی، "شرکت ارتباطات زیرساخت" موظف است نسبت به خروج این سرورها از مدار اقدام نمايد و از این پس، ترافیک این پیام رسان تنها از طریق "ارتباطات بین الملل کشور" قابل راهیابی خواهد بود. لازم به ذكر است، اجرای اين ابلاغيه مركز ملي فضاي مجازي، ممکن است کاهش کیفیت استفاده از اين پيام رسان را در پی داشته باشد."

لازم به تاکید مجدد است که کاربران می بایست هشیاری بیشتری به خرج داده و از هم اکنون اقدام به نصب و فعالسازی پراکسی ها و VPNها نمایند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top