آخرین اخبار

تهران، بازنده اصلی جنگ اقتصادی مقابل واشنگتن

روز 22 مردادماه، درست در حالی که فشارهای خارجی بر روی مردم ایران به وضوح حس می شد و همچنان می شود، علی خامنه ای طی یک سخنرانی تنها یک راه را مشخص کرد. راه صدام حسین و معمر قذافی!

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

چند هفته پیش از ورود نیروهای غربی به خاک بغداد و طرابلس در عراق و لیبی، رهبران این دو کشور، صدام حسین و معمر قذافی علیرغم اعلام نیروهای نظامی که گفته بودند خاک کشور را ترک کنند، به کرات اعلام کردند که تا لحظه آخر در کشور می مانند. همین اتفاق افتاد و صدام حسین و معمر قذافی تا لحظه آخر در کشور ماندند و مبارزه کردند.

سخنگوهای دولت بعث عراق تا جای ممکن سعی در آرام کردن موافقان خود می کردند و بنابر گفته های خبرگزاری ها، در حالی که نیروهای آمریکایی تا پشت مراکز اصلی حکومتی پیش رفته بودند، سخنگوها شرایط را آرام و قابل کنترل توصیف می کردند.

این شرایط به نوعی دیگر برای قذافی وجود داشت. او اعلام کرده بود که در صورت تهدید و فشار بیشتر بر طرابلس، تمام چاه های نفت لیبی را به آتش خواهد کشید.

اما به هر روی 14 دسامبر 2003 و 20 اکتبر 2011 سر رسید و رهبرانی که هر کدام به نوعی شاه عرب و پادشاه آفریقا خود را می شناختند، به طرز خفت باری کشته شدند.

قصه دیکتاتورهایی که دربهای جهان را به روی خود بسته اند همیشه تکراری است. آنها تا لحظه مرگ، فکر می کنند هنوز افراد جان بر کف و قشر متوسط جامعه را کنار خود دارند که در بزنگاه ها، قیام می کنند و رهبرانشان را نجات می دهند، اما غافل از اینکه همان طرفداران و همچنین اکثریت خاموش، زمانی که اوضاع را کاملا نامساعد و قابل تغییر می بینند، می توانند رنگ عوض کرده و بر علیه رهبرانشان شوند.

از دیگر امیدهایی که قشر هواداران آنها و همچنین تندروهایی که منفعت طلب هستند دارند، امید به بازگشت در فردای روزی است که آزادیخواهان، آن روز را روز آزادی خود می خوانند.

علی خامنه ای هم از این قاعده مستثنی نیست. وی در 22 مردادماه سال جاری، درست در شرایطی که مردم از قشر متوسط، قیام کرده و شاید کور اما راهی جز فریاد کشیدن ندارند، به سخنرانی در جمعی پرداخت که نشان دهد اقوام ایرانی در کنار هم هستند و ایران (رژیم) را حفظ خواهند کرد.

سخنرانی او پس از ارائه بسته ارزی دولت حسن روحانی برگزار شد.

این عادت دفتر رهبر جمهوری اسلامی است که در شرایط بحرانی سکوت می کند و آنگاه که احساس کرد ممکن است کمی از فشار روانی کاسته شده، رهبر را آماده سخنرانی و واکنش می کند.

این بار نیز همچون سنوات پیشین، علی خامنه ای در صحنه حاضر شد و خط بطلانی بر روی همه چیز کشید. اگر پیش از این، مفسرین بیانات رهبری می آمدند و یک جمله مبهم او را با توجه به رویدادهای فعلی تفسیر و پررنگ می کردند، این بار اما خود او در صحنه حاضر شد و عملا کار را تمام کرد! خامنه ای مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد تا تنها راهی را که پیش روی خود می گذارد، راهی باشد که قذافی و قذافی ها پیشتر رفته بودند.

اگرچه هیچ نظرسنجی ای از عموم مردم ایران حتی در سطح سایتهای خبری نیز در ارتباط با مذاکره با ایالات متحده آمریکا در شرایط فعلی برگزار نشد اما می شود فهمید که مردم به هر جهت خواهان حل مشکلات معیشتی خود هستند و یکی از گره های این موضوع به دست مذاکرات جمهوری اسلامی با آمریکا باز خواهد شد.

خامنه ای در حین سخنرانی خود هر از گاهی کلام تهدیدآمیزی نیز به صورت کوتاه نظیر "ما هم به موقعش…" به زبان می آورد اما پر واضح است که تهدیدهای او به هیچ عنوان با واقعیت های موجود سازگار نیستند.

درست در روزی که علی خامنه ای سخن از ممنوعیت مذاکره با آمریکا و اینکه "جنگ نخواهد شد" را می کرد، دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بودجه لایحه بودجه دفاعی ایالات متحده در سال 2019 را در پایگاه نظامی فورت درام در ایالت نیویورک امضا کرد. این بودجه حقوق نیرو‌های مسلح را افزایش داده و به نوسازی ناوگان هوایی، دریایی و دفاع موشکی ارتش ایالات متحده می انجامد.

میزان مبلغ این بودجه به طور دقیق 716 میلیارد و 300 میلیون دلار می باشد که با 87 رای موافق از سوی سنای آمریکا به کاخ ریاست جمهوری فرستاده شد و ترامپ آن را امضا کرد.

این در حالیست که لایحه بودجه سال 1397 کل کشور ایران، چیزی در حدود 120 میلیارد دلار از سوی نهاد ریاست جمهوری به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

به نظر می رسد شرایط ایران بر خلاف امیدهای کاذب رایج در سطح جامعه بحرانی تر می شود. اگرچه امیدی در جهت دیدار و یا احتمال گفتگوی هرچند کوتاه تلفنی حسن روحانی و دونالد ترامپ در مجمع جهانی سازمان ملل وجود داشت، با اظهارات اخیر علی خامنه ای و تاکید وی بر مذاکره نکردن با آمریکا خصوصا دولت ترامپ، راه گشایش را به طور کامل بست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top