آخرین اخبار

به دولت الکترونیک نمی پیوندند و مردم را کلافه می کنند

عدم کارکرد صحیح یک سیستم از همین نقل قول محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- مشخص می شود. جهرمی گفت نیروی انتظامی پس از قوه قضاییه بیشترین استعلامات را انجام می دهد اما می گوید چون زیرمجموعه دولت نیست، پس زیر چتر دولت الکترونیک نمی رود.

10 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

عدم کارکرد صحیح یک سیستم از همین نقل قول محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- مشخص می شود. جهرمی گفت نیروی انتظامی پس از قوه قضاییه بیشترین استعلامات را انجام می دهد اما می گوید چون زیرمجموعه دولت نیست، پس زیر چتر دولت الکترونیک نمی رود.

ساعت 7 صبح است و در مرکز تعویض پلاک خودرو در محله یافت آباد تهران هستیم. سیل اتوموبیل هایی را می بینیم که حداقل از یک ساعت پیش صف کشیده اند و در انتظار ورود به سوله مرکز تعویض پلاک هستند.

بالاخره یکی فریاد می زند: حرکت کنید! و اتوموبیل ها به تدریج و با دنده آهسته به سمت پارکینگ هدایت می شوند. هزینه ورودی 2000 تومان است. هر اقدامی بکنید باید هزینه ای پرداخت کنید!

بیشتر صاحبان این اتوموبیل ها برای معامله خودرو آمده اند و درصدی هم خودروهای نوی خود را اصطلاحا می خواهند "پلاک" کنند.

وضعیت سوله ها نسبت به دو سال پیش کمی بهتر شده و حداقل چند اسپیلت برای سرمایش محوطه سرپوشیده تعبیه کرده اند.

هر فردی که اینجا بخواهد تعویض پلاک انجام دهد، به طور پیش فرض می داند که اگر هیچ مشکلی برایش به وجود نیاورند، 3 ساعتی سرگرم است.

ساعت نزدیک به 8 صبح می شود. به آنی همه دست از کار می کشند؛ "سیستم قطعه!". این جمله ای کاملا آشنا برای کسانیست که بارها برای انجام خرید و فروش اتوموبیل وارد این مرکز یا سایر مراکز شده اند.

قطعی سیستم از یک دقیقه تا بیش از 1 ساعت امکان پذیر است. ساعت که به 12 ظهر نزدیک می شود، کلافگی مردم هم بیشتر شده تا جایی که حراست مرکز همیشه آماده است. هر از گاهی صدای داد و بیداد از یکی از باجه ها شنیده می شود.

شهروندان نباید زیاد اعتراض کنند. پشت همه شیشه ها در ادارات این چنینی که به صورت مستقیم با مردم در تماس هستند این جمله درج شده است: "طبق ماده 609 قانون مجازات اسلامی، هرگونه توهین یا تهدید کارکنان دولت، مشمول 3 الی 6 ماه زندان خواهد شد."

با اینحال این قطعی ها ادامه دار است و در آن شلوغی ها، هیچکس حتی خود را نمی شناسد. حال بوروکراسی اداری و کاغذبازی های رایج نیز بر این کلافگی اضافه می شود. بارها مواردی چون "نقص مدرک دارید و بروید کامل کنید و بیاورید" را شهروندان شنیده اند.

البته در میان این کاغذبازی ها، هستند کارکنانی که با متانت تلاش می کنند، مشکلات شهروندان را تا جای ممکن حل کنند اما از یک جایی به بعد، آنها هم کاره ای نیستند و مافوق آنها نیز برای ارائه شکایتنامه در دسترس نیست؛ پس این دور باطل صبر و انتظار و هیچ نگفتن ادامه دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم که در برنامه "حالا خورشید" از شبکه 3 سیمای جمهوری اسلامی حضور یافته بود در این مورد گفت: «هم اکنون در میان تمام دستگاه ها قوه قضاییه با 27 درصد و نیروی انتظامی با 17 درصد بیشترین استعلامات را انجام می دهند در حالیکه قوه قضاییه مدعی است چون این دستگاه مستقل است پس نمی تواند به دولت الکترونیکی بپیوندد و نیروی انتظامی نیز با وجود پیش رو بودن در این حوزه مدعیست به دلیل اینکه زیرمجموعه دولت نیست بنابراین به دولت الکترونیکی نیز نمی پیوندد.»

به طور مشخص مراکز تعویض پلاک زیر مجموعه شرکتهای وابسته به نیروی انتظامی بوده و نیروی انتظامی به عنوان پلیس ایران با یک واسط ستادی از بالاترین ارگان نظام، رهبری پیروی می کند.

حال با نپیوستن این مجموعه تحت لوای یک سیستم به نام استقلال، تنها راه سردرگمی هرچه بیشتر مردم و مشخص نبودن تراکنش های مالی آن است.

زمانی که نیروی انتظامی در این حوزه خود را مجزا از دولت می داند، طبیعتا بانک وابسته به این مجموعه، بانک قوامین نیز اگرچه مجوز خود را از بانک مرکزی دولت گرفته است، اما در نهایت الزامی به ارائه بیلان و گزارش سالانه نیست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top