آخرین اخبار

فساد سازمان یافته خصولتی ها در کرمان

عبارت "با حفظ سمت" عبارتی است که در جمهوری اسلامی جای خود را به خوبی باز کرده و زمانی که شخص رییس جمهور به تنهایی دارای چند سمت در ارگانهای مختلف است، انتظاری از برخورد با پدیده "مدیران چند شغله" نیست.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

رییس جمهور، معاونان رییس جمهور، وزیران و کارمندان دولت نمی توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتن هر نوع شغل دیگر در موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت یا موسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیات مدیره انواع مختلف شرکت های خصوصی، جز شرکت های تعاونی ادارات و موسسات برای آنان ممنوع است. (اصل 141 قانون اساسی جمهوری اسلامی)

با استناد به اصل فوق، بسیاری از اشخاص از رییس جمهور تا طیف وسیعی از کارمندان دولت زیر سوال می روند.

عبارت "با حفظ سمت" عبارتی است که در جمهوری اسلامی جای خود را به خوبی باز کرده و زمانی که شخص رییس جمهور به تنهایی دارای چند سمت در ارگانهای مختلف است، انتظاری از برخورد با پدیده "مدیران چند شغله" نیست.

پیشتر محسنی اژه ای -سخنگوی قوه قضاییه- در حاشیه نشست مسئولان عالی قضایی از مردم تقاضا کرد تا مفسدان اقتصادی را به دستگاه قضایی معرفی کنند.

فارغ از این موضوع که آقای اژه ای با چرخاندن اندکی سر خود به راحتی می توانند دانه درشت ها را ببینند، اما حالا که بحث افشای فساد اقتصادی داغ شده است، بد نیست کمی به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی کمک شود!

از همین رو صبا آذرپیک به تازگی گزارشی جامع از فساد سازمان یافته در کرمان (شرکت گل گهر و مجموعه تابعه) را زیر ذره بین گذاشته است.لازم به ذکر است که شبکه بیان مستقلا نمیتواند تمامی ادعاهای مطرح شده در گزارش خانم آذرپیک را تایید نماید .

نفر نخست: ناصر تقی زاده که او را "مهندس" صدا می زنند. وی به طور همزمان حداقل عضویت 4 شرکت دیگر را به عنوان هیات مدیره در رزومه خود به همراه دارد؛ حقوق کامل دریافت می کند و ذیل بخش مزایا در فرم های مالی عبارت "فعلا نمی گیرم" را درج می نماید.

نفر دوم: رحیم پور انارکی که کارکنان شرکت وی را "مهندس انارکی" و یا "انارکی" خطاب می کنند. از ایشان اطلاعات زیادی در دست نیست و علت آن می تواند فرار مالیاتی و فرار از اتهام باشد. در هیچکدام از شرکت هایی که وی سمت مدیر عاملی آن را بر عهده گرفته، اطلاعات و نامی در دست نمی باشد. وبسایت های این مجموعه ها به سادگی هرچه تمام تر و تنها در یک یا دو صفحه طراحی شده اند. بر اساس اطلاعات خانم آذرپیک، پورانارکی همزمان در هیئت مدیره شرکت سرمایه‌ گذاری گل‌ گهر، هیئت مدیره باشگاه ورزشی گل‌ گهر، هیئت مدیره شرکت دلتا، هیئت مدیره شرکت توسعه آهن و فولاد و شرکت کاوند نهان زمین عضویت دارد!

وی که مدیری بازنشسته محسوب می شود، با سندسازی، حتی نام خود را از تمام اسناد، مدارک و وبسایتهای مربوطه که غالبا به شهر "سیرجان" ختم می شوند، حذف کرده است.

در بخش استخدام های غیر ضابطه مند به نام "علی محیاپور" برادر محمد محیاپور برمی خوریم.

محمد محیاپور که سال 1395 از سوی ناصر تقی زاده به همراه "ایمان عتیقی"، "امین فتحی" و برخی دیگر احکام جدیدی گرفتند حال با رانت به دست آمده، برادر خود را نیز در "جهان فولاد" مشغول به کار کرده است.

محمد محیاپور در سال 1395 طی حکمی از سوی تقی زاده، معاونت بهره برداری مجتمع گل گهر را به دست گرفت و ایمان عتیقی در همان سال به سمت معاون مدير عامل و مدير مجتمع دست یافت.

نام "ابوذر حلوایی پور" نیز در همین فهرست جای می گیرد. وی در سال 1395 به سمت مدير روابط عمومي و امور بين الملل دست یافت و برادر دیگر وی نیز حقوق بگير شركت جهاد نصر (پيمانكار گل گهر) مامور در ميراث فرهنگی است.

به نظر می رسد فساد سیستماتیک تنها منحصر به پایتخت نشده و همین موضوع در سایر نقاط کشور نیز به صورت گسترده در جریان است.

حال با وجود گزارش فوق، آیا می توان امید داشت که دستگاه قضا، ضربتی عمل کرده و همچون مدیر عامل جدید ماشین سازی تبریز را دستگیر و مجازات کند؟

آیا مدیر عامل ماشین سازی تبریز مجازات و عزل خواهد شد؟ اگر وی رها شود حتما باید در نقطه ای دیگر، مدیران دیگری به انجام و گسترش فسادها امیدوار باشند!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top