آخرین اخبار

سختی های استفاده از اینترنت - وی پی ان های نسل جدید

در بخش پیشین به بخش اول وی پی ان ها اشاره کردیم که تنها به حالت وبسایتی وجود داشتند. اما پس از مدتها نسل جدیدی وی پی ان ها شکل گرفتند که قابلیت آن در ویندوز موجود بود.

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در بخش پیشین به بخش اول وی پی ان ها اشاره کردیم که تنها به حالت وبسایتی وجود داشتند. اما پس از مدتها نسل جدیدی وی پی ان ها شکل گرفتند که قابلیت آن در ویندوز موجود بود.

ساختن کانکشن و اصطلاحا پل زدن به یک آی پی خارجی فیلتر نشده از داخل ایران، روش جدیدی بود که فعالین گردش آزاد اطلاعات آن را یافته بودند و اگرچه استفاده از وی پی ان در ابتدا برای تغییر آی پی و تست کردن امکانات یک مجموعه و البته استفاده های دیگر بود، اما ایرانی ها از آن برای گذر از فیلترینگ و سانسور حکومتی استفاده کردند.

روش کار این بود که یک کانکشن در ویندوز ساخته میشد و آدرس سرور مرکزی در آن وارد می شد. نام کاربری و پسوردی نیز از داخل سرور به کاربر اختصاص داده میشد که می توانست آن ها را وارد کرده و با یک بار دور زدن، به سایتهای مورد نظر دسترسی پیدا کند.

حالا خیلی از کاربران این امکان را شناخته بودند. به سرعت سایتهایی برای عرضه وی پی ان فعالیت خود را آغاز کردند.

این وبسایت ها در ابتدا بسیار محدود بودند و شرایط خرید کردن از آنها بسیار سخت بود. فشار بر روی فعالین گردش آزاد در اینترنت بسیار زیاد بود و فعالیت زیادی راهی دالان های مخوف زندان اوین شدند.

اما پس از گذشت چندی، در کنار ارائه پروکسی های وبسایتی (یا آنچه که به اشتباه VPN وبسایتی نوشتیم)، خود وبسایتهای خبری به ارائه لیست های پروکسی پرداختند. سپس نوبت به سایفون رسید که جریان آزاد اطلاعات را کمک می کرد.

اما سایفون پاسخگوی نیاز کاربرانی بود که تنها به اخبار نیاز داشتند و اگرچه سرعت خوبی داشت (پس از اعتراضات دی ماه، سایفون در ایران قطع شد) اما باز هم پاسخگویی خوبی برای همگان نداشت.

در کنار سایفون، هات اسپات شیلد و چند نرم افزار دیگر هم وجود داشت که کماکان برخی از آنها فعال هستند.

اما مدتی گذشت تا فروشندگان خدمات وی پی ان، با یک درگاه واسط، اکانت های خود را عرضه کردند و مدتی دیگر زمان گذشت تا اینکه فروشندگان این نوع سرویس ها، درگاه های پرداخت مستقیم گرفتند.

بسیاری بر این عقیده هستند که سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات، خود حامی این فروشندگان هستند تا کاربران را زیر نظر گرفته و در عین حال، هر زمان اراده ای بود، سرویس ها قطع شوند. مشابه این اتفاق در جریان اعتراضات دی ماه 1396 افتاد به این صورت که VPNها تمام سایت ها را به جز پیام رسان تلگرام، باز می کردند.

کاربران اینترنت به فیلترینگ در ایران عادت کرده اند. به نظر می رسد حکومتی ها هم خسته نمی شوند و در حالی که عملا هر کاربری با ماهیانه 5000 تومان می تواند به همه وبسایت ها دسترسی داشته باشد، اما باز فیلترینگ به صورت گسترده ادامه دارد.

شاید می توان این تصور را هم کرد که بازار به وجود آمده، خود نوعی اشتغال زایی است و پول های هنگفتی از این راه به جیب کسانی می رود که خود پشت موضوع فیلترینگ هستند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top