آخرین اخبار

احتکار از نوار بهداشتی تا نشاسته در حومه شهرها

بارها به چشم دیده ایم که وقتی مردم فکر می کنند کالایی قرار است گران شود، بیشتر به سمت خرید آن هجوم می آورند. مورد دیگر اینکه شهر به شهر قیمت کالاها متفاوت است و مردم برای خرید اقدام می کنند.

8 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بارها به چشم دیده ایم که وقتی مردم فکر می کنند کالایی قرار است گران شود، بیشتر به سمت خرید آن هجوم می آورند. مورد دیگر اینکه شهر به شهر قیمت کالاها متفاوت است و مردم برای خرید اقدام می کنند.

برای مثال می توان حومه شهر اصفهان را در نظر گرفت. خرده فروشگاه های نزدیک به شهرک ذوب آهن، شلوغ تر از روزهای عادیست و خریدهایی که صورت می گیرد عجیب است.

پیرمردی حدود 70 ساله سرتاس را در یک دست گرفته و در دست دیگر گونی نشاسته را در دست دارد. دائما سرتاس را از نشاسته پر کرده و در مشمای دسته دار بزرگی خالی می کند.

وقتی از فروشنده می پرسیم این حجم از نشاسته چرا توسط خریدار، تهیه می شود، می گوید در تهران قیمت نشاسته بسیار بالا رفته و ما به قیمت قبل می فروشیم. به همین دلیل خریداران نشاسته را در حجم بالا خرید می کنند و به تهران می برند.

از سوی دیگر در جاده به مغازه ای بین راهی بر میخوریم که تنوع کالاهایش بیش از حد معمول است. از دستکش ظرفشویی گرفته تا رب گوجه فرنگی در مغازه خود دارد.

نگاهمان به سمت موضوع خرید روز مردم جلب می شود؛ نوار بهداشتی!

قیمتش را که می پرسیم با قیمت شهر فرقی ندارد. می گوید 9 هزار تومان!

و بعد ادامه می دهد؛ «یک ماه پیش مشتری به مغازه اومد و پرسید نوارها چند؟ من هم شنیده بودم تهران گران شده است اما نمی دانستم قیمت دقیقش چنده! برای همین یه قیمت الکی گفتم 6 هزار تومن. کارتن را برداشت و کل قفسه ها رو خالی کرد. فرداش با فروشگاه اصلی تماس گرفتم که گفتن اینا رو باید 9 تومن بفروشی. قیمت رفته بالا.»

فروشنده می گوید تا قبل از این قیمت همین نوار بهداشتی 2500 تومان بوده است.

حال مسئولین دائما همانطور که در گزارشات دیگر هم آمده است، از مردم می خواهند که احتکار خانگی نکنند اما تحقیقات میدانی ما خبر از ترس و نگرانی مردم و نتیجتا خرید و "احتکار" بیشتر می دهند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top