آخرین اخبار

رزرو ویلای استخردار در زمانه قحطی همه چیز

زمانی برای دهه پنجاهی ها و شصتی ها، رفتن به شمال کشور حتی در صورتی که عقد کرده یا گروهی جوان (مرد) مجرد بودند با کوهی از استرس و نگرانی از کمیته های بین جاده و بسیجی ها همراه بود. حال زمانه تغییر کرده است.

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

زمانی برای دهه پنجاهی ها و شصتی ها، رفتن به شمال کشور حتی در صورتی که عقد کرده یا گروهی جوان (مرد) مجرد بودند با کوهی از استرس و نگرانی از کمیته های بین جاده و بسیجی ها همراه بود.

حال زمانه تغییر کرده است. جوانان قانون یاد گرفته اند و به پلیس به راحتی اجازه تفتیش اتومبیل هایشان را نمی دهند. آنها می دانند که برای بازرسی اتومبیل نیاز به حکم قاضی کشیک برای پلاک های اتومبیل لازم است.

حتی اگر مردم و خصوصا جوانان به ماموران اجازه بازرسی را بدهند با همه نوع حرف و حدیث همراه است و ماموران نیز خود را گرفتار درگیری با مردم نمی کنند.

زمانه ای که تغییر کرده به همراه خود خیلی چیزها آورده. جوانان دیگر از همراه کردن مشروبات الکلی، ماریجوانا و کریستال (شیشه) نمی ترسند و آنها را با خود در اتومبیل تا مقصد حمل می کنند.

حتی گاها نیازی به حمل کردن از دیگر شهرها نیست و این اقلام در هر ویلایی که مسافر قصد اسکان داشته باشد به راحتی یافت می شود.

اما از همه اینها که بگذریم، جوانان دیگر نگران شناسنامه با مهر دفترخانه ثبت ازدواج نیستند. آنها گروه گروه به همراه یکدیگر به دل جاده ها می زنند و حال اتفاق جدیدی رخ داده است.

این گروه ها دیگر تنها به نوشیدن مشروب و کشیدن ماریجوانا قانع نبوده و به دنبال تفریحات مهیج تری هستند. به شهرهای پر بازدید شمالی کشور که برویم، شاهد پارچه هایی با مضمون ویلاهای استخردار مواجه بر می خوریم. بسیاری از صاحبان آگهی ها بر روی پارچه های بزرگ که در دید مسافران باشند عبارت "ویلای استخردار" را می نویسند و برای گرفتن این نوع ویلاها نیز تنها ارائه کارت شناسایی یکی از مسافران کافیست.

می شد تصور کرد که همه اینها به نوعی غیر رسمی و اگرچه کاملا مشهود اما زیر زمینی هستند.

حالا دیگر چنین نیست. وبسایتهایی با نماد مجوز دار از سوی وزارت بازرگانی سابق (صنعت و معدن و تجارت) به همراه درگاه پرداخت بانکی به وجود آمده اند و شما پیش از اقدام به سفر می توانید ویلای خود را سفارش دهید.

جالب آنکه در آگهی های این نوع سایت ها جهت جذب بیشتر مسافران همان چیزی درج می شود که پیشتر باید کیلومترها رانندگی می کردید تا آن را ببینید: رزرو ویلاهای استخردار!

به نظر می رسد اگرچه مردم در ایران گرفتار روزمرگی هایی نظیر رب، سیب زمینی، دلار، پوشک و نوار بهداشتی هستند اما از سوی دیگر بخش سرمایه داری به حرکت خود ادامه می دهد و هیچ کدام از این روزمرگی ها سد راهش نمی شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top