آخرین اخبار

ممنوعه ممنوع شد؛ آیا این بازی برای فروش بیشتر است؟

در ایران باب شده است که اگر چیزی را ممنوع کردند، آن چیز به سرعت محبوب می شود و فروش می رود. این اتفاق بارها در ارتباط با کتب مختلف افتاد و حالا به طور گسترده همین امر را در بازار فیلم و سریال شاهد هستیم.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

در ایران باب شده است که اگر چیزی را ممنوع کردند، آن چیز به سرعت محبوب می شود و فروش می رود. این اتفاق بارها در ارتباط با کتب مختلف افتاد. در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی کتابهای زیادی منتشر شدند که کسی نمی خواند. در زمان مسند نشینی محمود احمدی نژاد به بسیاری از کتابها ممیزی خورد و بسیاری توقیف شدند یا اصلا به مرحله چاپ نرسیدند. فیلم ها و تاترهای زیادی ممنوع شدند و مردم آنها را ندیدند. حسن روحانی که روی کار آمد به برخی از کتابها مجوز چاپ داد و فیلم هایی نظیر "عصبانی نیستم" هرچند با سانسور اما اکران شدند. (لازم به ذکر "عصبانی نیستم" تولید 1392 بوده و همه ممنوعیت ها به دولت احمدی نژاد بر نمی گردد!)

در بازار کتاب هم همین مساله را شاهد بودیم. خیابان 12 فروردین و فرعی های خیابان انقلاب، پر بود (و هست) از دست فروشان کتابهایی که کتب را با کیفیتی بسیار پایین و به صورت افست می فروختند. بی انصافی نیست اگر بگوییم غالب خریداران کتابها را صرفا به خاطر ممنوع بودن آنها و نه برای خواندن می خریدند.

خرید کتابهایی که عکس پرتره شاه ایران را روی جلد داشت یا آدولف هیتلر را در حال دستور لشگرکشی به تصویر می کشید کتابهایی بودند که برای عکس روی جلد و البته نمایش به دوست و آشنا که ما این کتاب ممنوعه را در کتابخانه خود داریم خریداری می شدند.

دوره ای هم دوره خرید کتاب "آیات شیطانی" نوشته سلمان رشدی بود. احتمالا با اغراق تعداد انگشت شماری "آیات شیطانی" را خوانده اند اما تنها به خاطر دادن پز مبارز بودن، برخی این کتاب را در قفسه ها داشتند. همچنین "توپ مرواری" نوشته صادق هدایت هم یکی دیگر از این کتابها بود. به خوبی به یاد داریم افرادی که توپ مرواری را در قفسه خود نگه داشته بودند و با به غبغب انداختن بادی می گفتند این را در خیابان از ما بگیرند، اعدام دارد! بعدتر این حکم در ارتباط با دو رمان "1984" و "قلعه حیوانات" جورج اورول نیز مصداق پیدا کرد اگرچه آنانی که این دو خصوصا "1984" را می خواندند قشر روشنفکرنماتری بودند.

لازم به ذکر است اطلاق لفظ "روشنفکرنما" طبیعتا برای آنانی نیست که حقیقتا کتاب برای خواندن می خریدند. مقصود ما افرادی بوده و هست که کتاب را می خریدند تا نمایشگاهی از ممنوعه ها را برای خود داشته باشند و بعد از چندی خاک خوردن در قفسه ها و نخواندشان، صاحبان این افست ها، آنها را به جوانی یا فردی دیگر تحویل می دادند و همان باد را به غبغب می انداختند که گویی چه طلای با ارزشی را هدیه می دهند!

حال این اتفاق همچنان می افتد. هرچیزی را که می خواهید بیشتر دیده شود ممنوع کنید. اصولا ممنوع شدن و غیر قانونی بودن حس خوبی به انسان می دهد و هیجان به همراه دارد.

در سریال Breaking bad شخصیت اصلی داستان وقتی با همسر خود در اتومبیل رابطه جنسی برقرار می کند، پس از پایان رابطه شخصیت زن از کارکتر اصلی می پرسد "چرا انقدر لذت بخش بود؟" و مرد در پاسخ می گوید "چون غیر قانونی است!".

سریال "ممنوعه" در شبکه نمایش خانگی در ایران آغاز به پخش کرد و پس از 3 قسمت توقیف شد. سریالی که آنچنان نیازی به توقیف نداشت اما توقیف آن اگر برای هیچکس نان نشد، برای تیترهای خبری و تهیه کننده یا سرمایه گذار آب روانی شد. تیتر "ممنوعه ممنوع شد"، تیتر خوبی بود که اگر کسی هم به این سریال توجهی نمی کرد، با این مدل تیتر زدن و همچنین توقیف مجموعه، می رود تا قسمت های بعدی پس از رفع ممنوعیت را به فروش بسیار بالا برساند.

دلیل ممنوعیت سریال اگرچه مشخصا اعلام نشده اما آنچه که گفته شده نیاز به یک سری اصلاحیه ها توسط وزارت ارشاد دولت روحانی بیان شده است. شاید یکی از این اصلاحیه ها را بتوان در گفت و گوی چند نفره جوانان در فیلم مطرح کرد. آن جایی که کارکتر "سامی تجنگی" با گوشی پزشکی از سایر دوستانش سوالاتی را مطرح می کند و زمانی که به "باربد" می رسد، "نگین" از دیگر دوستان سامی برای توصیف شخصیت "باربد" او را "جیمز دین" خطاب می کند.

"جیمز دین" نام یکی از پورن استارهای آمریکایی است که به خاطر نوع و سبک بازی منحصر به فرد خود در فیلم های پورن، معروف است!

حال باید به انتظار نشست و دید آیا سرمایه گذاری و احتمالا بازی با افکار عمومی برای فروش بیشتر، پاسخ می دهد یا خیر و رفع ممنوعیت از "ممنوعه" منجر به اتفاقات ویژه برای این سریال می شود؟

پیشتر سریال "قهوه تلخ" به کارگردانی مهران مدیری نیز با اصلاحیه بسیار شدید روبرو شد تا جایی که سریال ناتمام ماند و پیش از آن، خریداران متوجه برچسبی بر روی پاکت های سریال مشاهده کردند که خط داستانی در آن تغییر کرده بود.

سریال "قلب یخی" نیز در پایان فصل اول آن با همین اصلاحیه ها روبرو شد و این موضوع تا تغییر کامل سریال در فصل دوم پیش رفت و پس از آن نیز تولید نشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top