آخرین اخبار

آیا تحریم های ترامپ آنطور که انتظار می رود عمل می کنند؟

به اعتقاد برخی ناظران به نظر می رسد احتمالا رژیم ایران با توجه به معافیت های نفتی و همچنین راه های فراری که پیدا کرده، توانایی دور زدن تحریم ها دارد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

به اعتقاد برخی ناظران به نظر می رسد احتمالا رژیم ایران با توجه به معافیت های نفتی و همچنین راه های فراری که پیدا کرده، توانایی دور زدن تحریم ها دارد.

به نوشته سعید قاسمی نژاد در بیزینس اینسایدر تحریم های حداکثری دولت ترامپ بر ایران آنچنان که انتظار می رود نمی توانند موثر باشند.

استراتژی دولت ترامپ مبنی بر فشار حداکثری بر ایران که از پنجم نوامبر آغاز شده تأثیر خوبی داشته است. بازگرداندن تحریم های نفتی و تحریم بیش از ۷۰۰ نهاد، فرد، هواپیماها و کشتی های ایرانی کاری است که تحریم ها با ایران کرده اند با این حال، تا کنون تأثیر کمتری از آنچه که لازم بود گذاشته اند هر چند که دولت آمریکا در مسیر درست است.

ارز ایران، ریال، تا به حال مقاومت شگفت انگیزی نشان داده است. در تاریخ ۴ نوامبر، قیمت دلار آمریکا در تهران به ۱۴۹۰۰۰ ریال رسید. یک هفته بعد، در تاریخ ۱۲ نوامبر، این قیمت به ۷٪ کاهش یافت و به ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ ریال رسید. اگر بخواهیم روراست باشیم، بازار بورس ایران عمق زیادی ندارد و این تغییرات باعث ضربه دیدن این بازار می شود.

در همین حال، مبادله انرژی تهران این هفته، بسته شدن دومین قرارداد نفت خام خود را جشن گرفت. تهران برای مقابله با تحریم نفت یک راه حل پیدا کرد. اکنون نفت خام خود را بر روی پلتفرم ناشناس مبادلات انرژی به مشتریانی عرضه می کند که هویت آنها ناشناس است. این مشتریان به نوبه خود نفت را در بازارهای بین المللی به فروش می رسانند. بدین ترتیب خریداران ناشناس در روز ۱۱ نوامبر، ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران را به قیمت 64.97 دلار به ازای هر بشکه خریداری کردند. این مبلغ تقریبا ۹ درصد پایین تر از نرخ مشخص شده توسط شرکت ملی نفت ایران بود. اما برای تهران این یک پیروزی بود.

این برای سعودی ها هم قابل قبول نیست و حال ریاض به دنبال توقف فروش نفت خود است چرا که رژیم سعودی تنها نفروختن یا کم فروختن نفت ایران را می پذیرد.

هرچند که ۸ کشور معاف از تحریم های نفتی ایران به مدت ۶ ماه شده اند و این میزان نیازمند تولید بالاتر از ۱ میلیون بشکه در روز نیست اما برای جلوگیری از دسترسی های ایران به حساب های سپرده گذاری شده بابت فروش نفت، باید فشارها و تحریم های بیشتری انجام شود.

در عین حال قطع سیستم انتقال الکترونیکی بانکی (سوییفت) و سیاست آمریکا در رابطه با آن، سیاست خوبی است که می تواند نقل و انتقالات ایران را دشوار کند. با این حال دولت اجازه داده است تا برخی معاملات بشردوستانه نظیر غذا و دارو با ایران انجام شود.

به جز ۸ کشور مذکور، عراق، افغانستان و هند که بندر چابهار را در ایران در اختیار دارد نیز شامل معافیت هستند. دو کشور عراق و افغانستان البته از فساد مالی شدید و عدم شفافیت اقتصادی رنج می برند.

دهلی در این میان یکی از بزرگترین شرکای تجاری تهران است. با این حال فشارهای آمریکا نیز بر این کشور ادامه دارد.

بنا به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جان بولتون، تحریم های بیشتری در راه هستند. این تحریم ها بسیار فلج کننده اند و وجود آنها احساس می شود چراکه با تحریم های فعلی، تغییری در رفتار رژیم ایران نمی بینیم.

برای اطمینان از فشار حداکثری بر ایران، لازم است ایالات متحده طی کمپینی، تحریم های جدیدی را وضع کرده تا صادرات نفت ایران ظرف ۶ ماه آینده بیشتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز نشود.

ایالات متحده همچنین باید فشار خود بر روی کشورهایی همچون چین، ترکیه و هند برای محدود کردن تجارت با ایران خصوصا در حوزه نفتی ادامه دهد.

دسترسی ایران نیز باید به تمام منابع مالی اش محدود شده و تنها تراکنش های مالی مربوط به اقدامات انسان دوستانه آزاد باشد.

سپس واشنگتن باید شبکه های تامین مالی و شبکه های پولشویی مرتبط با ایران در شرق آسیا، کانادا، اروپا، آمریکای لاتین، ترکیه، قفقاز و خلیج فارس را با شدت هرچه بیشتر مورد هدف قرار دهد. علاوه بر این منابع مالی تهران باید از بین بروند. می توان از تحریم و تضعیف شبه نظامیان وابسته به حکومت شیعه ایران در منطقه خصوصا در سوریه و لبنان که به عنوان قلمروها و بازوهای استراتژیک رژیم قلمداد می شوند، شروع کرد.

 

با وجود آنکه اقتصاد ایران پس از آخرین دور تحریم، آنچنان تضعیف نشده اما تهران در حال تغییر است. اقتصاد رژیم با فشار و سرکوب پیش می رود و البته دسترسی آنها هر روز به دلار کاهش می یابد. در همین حال، نارضایتی در میان ایرانیان هر روز در حال افزایش است. دولت ترامپ یک فرصت تاریخی برای مجبور کردن رژیم روحانی برای تغییر مسیر خطرناک خود دارد، اما چنین نتیجه فوق العاده ای مستلزم اقدامات فوق العاده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top