آخرین اخبار

بازار ایران خواستار مذاکره ایران با آمریکا است

یک هفته پس از گزارش ویدیویی سرویس جهانی بی بی سی از بازار تجریش که آن را معادل تمام ایران قلمداد می کرد و در آن از شرایط پس از تحریم های اعمال شده بر ایران سخن می گفت، گزارش دیگری توسط "فایننشال تایمز" منتشر شده که آینه دیگری از ایران را منعکس می کند.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک هفته پس از گزارش ویدیویی سرویس جهانی بی بی سی از بازار تجریش که آن را معادل تمام ایران قلمداد می کرد و در آن از شرایط پس از تحریم های اعمال شده بر ایران سخن می گفت، گزارش دیگری توسط "فایننشال تایمز" منتشر شده که آینه دیگری از ایران را منعکس می کند.

گزارش خبرنگار بی بی سی با این عنوان که «آیا ایران از تحریم ها جان سالم به در می برد؟» نشان دهنده این بود که مردم ایران اگرچه کمی نگران شرایط پس از تحریم هستند اما به زندگی روزمره و عادی خود ادامه می دهند و نتیجه گیری همان بود که رهبران ایران می گویند: «تحریم ها اثری بر ملت ایران ندارد.»

حال بازاریان فرش و طلا در بازار بزرگ تهران به فایننشال تایمز می گویند رهبران ایران باید با آمریکا مذاکره کنند تا ایران از شرایط فعلی خارج شود.

در بازار تهران "خرید" به معنی واقعی وجود ندارد و مردم صرفا به پرسه زدن در بازار می پردازند. تحریم ها، گلوگاه های اصلی اقتصاد ایران را هدف قرار داده اند و معامله ای به شکل واقعی و گسترده انجام نمی شود. مردم نگران هستند و این نگرانی در میان خود بازاریان نیز به شدت رو به افزایش است.

از حدود ۳ سال پیش تا کنون، "چک" دیگر ضمانت اجرایی پرداخت ها نیست و بازاری ها غالبا به صورت نقدی معامله می کنند.

فضای بی اعتمادی از یک مغازه تا مغازه دیگر هم شکل گرفته است و قیمت ها به صورت تلفنی پرسیده می شود.

این شرایط تنها در ارتباط با بازار طلا و فرش نیست و مشاهدات ما نشان می دهد که برای خرید لوازم عادی دیگر همچون کمد البسه، سینک ظرفشویی و سرامیک منازل و شرکت ها نیز همین حالت صادق است.

اگر گذر مشتری برای تعویض یکی از اقلام فوق به یکی از واحدهای خرده فروشی بیفتد، مغازه دار پس از راهنمایی های فنی برای ارائه قیمت، دست به تلفن و زنگ زدن می شود تا آخرین نرخ را به مشتری اعلام کند.

کاهش دستوری نرخ دلار و بازگشت آن به کانال ۱۰ هزار تومان نیز تاثیری بر روی این وضعیت نگذاشته است.

یک نماینده مجلس ایران می گوید برای کاهش قیمت ها باید از وضعیت فعلی دلار (کانال ده هزار تومانی) مدتی بگذرد اما آنچه که در بازار شاهد هستیم تنها افزایش قیمت و نامشخص بودن میزان تورم نقطه به نقطه است.

وبسایت های عرضه کننده سرویس های اینترنتی نظیر شارژرهای "مستر کارت" و "ویزا کارت" نیز نرخ دلار را نزدیک به ۱۶۰۰۰ تومان نگاه داشته اند. شرایط فعلی نشان دهنده این موضوع است که "دلار" نرخ مشخصی در کشور ندارد.

از پس از اوج گیری نرخ ارز و رسیدن آن تا کانال ۲۰ هزار تومان، وبسایت های مستقل اعلام کننده نرخ ارز و طلا تعطیل شده اند و ماه هاست نرخی را اعلام نمی کنند. در مقابل مرجع داخلی نرخ ارز و طلا وبسایت های خبرگزاری هایی همچون "تسنیم" وابسته به سپاه پاسداران هستند که هر روز در خبری، آخرین قیمت ها را اعلام می نمایند.

حسین، از فروشندگان صنف طلا و جواهر می گوید: «حتی از برادرم چک قبول نمی کنم!». او تنها چک های مشخص و قابل نقدی همچون چک های رمزدار می پذیرد که حکم "پول" را در ایران دارند و هیچ ردی هم برای ماموران مالیاتی باقی نمی گذارد.

او می گوید: "من هیچ کس اعتماد ندارم و نمی دانم که یک لحظه بعد چه اتفاقی ممکن است در بازار بیفتد، چه رسد به روزها یا هفته های آینده."

این سخنان با آنچه که رهبران ایران می گویند در تناقض است. حسن روحانی گفته است ایران درآمد کافی برای نیازهای اساسی مردم را دارد با این حال این سخنان از نگرانی مردم کم نمی کند.

بازاریان نقش مهمی را در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایفا کردند. همکاری و نزدیکی آنان با روحانیون، منجر به سقوط نظام پادشاهی ایران شد. بسیاری از ایرانیان آنچنان که در شعارهایشان از یک سال پیش تا کنون شنیده می شود، خواهان بازگشت آخرین بازمانده نظام پادشاهی به کشور شدند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پس از خروج از معاهده هسته ای ایران در ماه مه مجددا تحریم ها را اعمال کرد. آخرین تحریم ها که به طور مشخص حوزه های نفتی و بانکی ایران را هدف قرار داده بودند در تاریخ ۵ نوامبر به اجرا گذاشته شد.

این تحریم ها منجر به افت ۶۰ درصدی ارزش پول ملی ایران، ریال شده است. بانکداران به خاطر محدودیت هایی که بر سر راه تبادلات و فعالیت های بین المللی به وجود آمده اند عصبی شده‌اند.

قیمت مواد غذایی هر روز افزایش می یابد و گزارشاتی به شکل روزانه از داخل ایران به شبکه های فارسی زبان خارج از کشور در این خصوص ارسال می شود.

سعید لیلاز از اقتصاددانان نزدیک به دولت روحانی چندی قبل از وجود تورم ۶۰ درصدی بر روی مواد غذایی و کالاهای خوراکی خبر داده بود.

پیش بینی صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران در سال جاری، کاهش ۱.۵ درصدی بوده و این صندوق انتظار دارد در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ایران ۳.۶ درصد دیگر کاهش یابد.

بر اساس آنچه که شاهد هستیم، در حال حاضر تظاهرات و اعتصاب کارگران در نقاط مختلف کشور افزایش یافته است.

فریادهای "گرسنه ایم، گرسنه ایم" کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که حدود ۴ هفته است به گوش می رسد، حال به گوش مسئولان صدا و سیما در ایران نیز رسیده است. شب گذشته، شبکه خبر جمهوری اسلامی گزارشی بسیار کوتاه در خصوص پیگیری چند دانشجو از شرایط کارگران هفت تپه پخش شد که در آن با شور و حرارت گفته می شود در جریان تظاهرات، همان ساعت، حقوق یک ماه دیگر کارگران واریز شد!

کارگران گروه صنعتی ملی فولاد ایران نیز از هفته گذشته اعتراضات خود را گسترده کرده اند و خواستار پرداخت حقوقشان هستند. گزارش های تأیید شده نشان می دهد برخی از کارگران دستگیر شده اند.

رهبران جمهوری اسلامی اصرار دارند که رژیم تهران به هیچ عنوان در خصوص موشک های بالستیک و مداخلاتشان در خاورمیانه کوتاه نمی آید. یکی از شروط ۱۲ گانه وزیر خارجه آمریکا، خروج ایران از منطقه و خاتمه دادن به ماجراجویی هاست.

بازاریان در بازار بزرگ اما معتقدند که جمهوری اسلامی باید با آمریکا در این خصوص مذاکره کند و تصمیمات مهمی را در خصوص سیاست های منطقه ای اتخاذ نماید چراکه با وضعیت فعلی دست بالاتر آمریکا است.

دولت ایران تا کنون توانسته با ایجاد شوک های ارزی به بازار، آن را مدیریت کند.

اما یک فروشنده پارچه می گوید: "ثبات بازار ارز یک دروغ بزرگ است. این فقط یک ترفند است که رژیم بگوید ایران آمریکا را شکست داده و مردم را از خرید بیشتر دلار و طلا باز دارند. نرخ دلار به زودی افزایش خواهد یافت."

مغازه داران در مورد افزایش قیمت عمده فروشی و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان شکایت دارند.

آریا، ۳۲ ساله است و کارش فروش آینه و شمعدان های زینتی است. او می گوید: "وقتی می خواهم کالایی را بفروشم، قیمت آن را  به طور لحظه ای اعلام می کنم چون ممکن است ۲۰ دقیقه بعد چنین نباشد."

او اضافه می کند که سال آینده قرارداد اجاره نامه خود را تمدید نخواهد کرد. وی گفت: "اگر این وضعیت یک سال دیگر ادامه یابد، بسیاری از مغازه ها تعطیل خواهند شد."

بسیاری از رهبران ایران امید و خود را به اتحادیه اروپا بسته اند تا راهی برای مقابله با تحریم های آمریکا پیدا شود.

این موضوع به بحثی میان بازاریان تبدیل شده است. آنان می گویند اروپا، پتانسیل لازم برای نجات ایران را ندارد و تنها آمریکا می تواند شرایط را برای کشور تغییر دهد.

حسین می گوید: «اروپا چطور می تواند از ایران حمایت کند، در حالی که شرکت های اروپایی نیز تابع دولت هایشان نیستند؟ واردات طلای ما از ترکیه متوقف شده است. معامله گران در دبی از فروش طلا خودداری می کنند. آنها همه از مجازات های آمریکا ترسیده اند."

یک مشتری، چک رمزداری را به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون تومان نشان می دهد که با آن قصد خرید حدود ۲۵۰ گرم طلای آب شده را دارد. او می‌خواهد پس انداز خود را مصون از نوسانات ارزی نگه دارد تا به وقت لازم آن را برای عروسی دخترش استفاده کند.

او می گوید: "من باید پس اندازهایم را به طلا تبدیل کنم. فقط طلا می تواند به من کمک کند که از خانواده ام حفاظت کند، نه حساب های پس اندازم در بانک هایی که تحت تاثیر تحریم های قرار گرفته اند."

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top