آخرین اخبار

پاسخ وزارت صمت به مالباختگان ثامن؛ می خواستید اعتماد نکنید!

فردوس حاتمی، مدیر اجرایی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب سایت سکه ثامن شده‌اند گفت: این سایت پنج ستاره نبود که سطح کاملی از اعتماد را تداعی کند بلکه فقط دو ستاره داشت.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

رک گویی و یا به زبان بهتر، وقاحت وزرا و روسای دولتی در دولت روحانی به اوج رسیده است. یک روز قاضی زاده هاشمی می گوید «فعلا مدیریت همین است، شما مردم رأی داده‌اید، رئیس جمهور و مجلس انتخاب کردید و آنان نیز وزیر و مدیر انتخاب کردند، پس بیخود اعصاب، روح و روان همدیگر را آزار ندهیم»؛ روز دیگر خبر می رسد که نه تنها موسسات مالی اعتباری که خود بانک ها را هم دولت نمی تواند تایید کند که پول مردم را به آنها پس بدهند یا ندهند!

اما خبر جدید در خصوص مالباختگان سکه ثامن است.

فردوس حاتمی، مدیر اجرایی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب سایت سکه ثامن شده‌اند گفت: این سایت پنج ستاره نبود که سطح کاملی از اعتماد را تداعی کند بلکه فقط دو ستاره داشت.

از زمان راه اندازی سرویس Enamad به عنوان سرویسی جهت ساماندهی فعالیت وبسایت هایی که غالبا سرویسی را برای فروش عرضه می کردند، تا کنون به هیچ وبسایتی نماد اعتماد بیش از ۲ ستاره ارائه نشده است و صحبت این مدیر اجرایی، یک عوام فریبی و دروغ بزرگ است.

نماد اعتماد الکترونیکی تحت عنوان اختصاری Enamad تنها محدود به ۲ ستاره است. ستاره اول در صورت تایید و احراز هویت مالک وبسایت تعلق گرفته و ستاره دوم به وبسایت هایی که ستاره اول را دریافت کرده اند و همچنین پروانه امنیتی SSL را بر روی سایت خود فعال ساخته اند، تعلق می گیرد.

تا کنون هیچ یک از وبسایت های بزرگ فروشگاهی در ایران نماد بیش از ۲ ستاره دریافت نکرده اند و اصولا چنین چیزی وجود ندارد.

موضوع اصلی اینجاست که در هیچ یک آیین نامه ها، قوانین و مقررات اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، هیچ سخنی از شرایط دریافت بیش از ۲ ستاره نشده است.

حاتمی به خبرگزاری فارس می گوید نحوه استعلام اطلاعات و ارائه نماد اعتماد به وبسایت سکه ثامن به این صورت بود که نام وی را به همراه آدرس و کد پستی و همچنین چکینگ سوءپیشینه فرد بررسی کرده اند و نماد اعتماد را در اختیار آنان گذاشته اند.

آنچه که وی به مخاطبان نمی گوید این است که فرد متقاضی نماد اعتماد الکترونیک، الزاما فردی نیست که مدیریت مجموعه را بر عهده دارد تا بررسی شود که وی سوء پیشینه داشته یا خیر. در روند دریافت این نماد، هر شخصی می تواند با بارگذاری کارت ملی، شناسنامه، گواهی کسب و برخی اطلاعات دیگر که در اختیار هر فردی می باشد، ثبت نام کرده و "نماد" دریافت کند. تایید صلاحیت فرد نیز به این اطلاعات و برخی موارد ساده لوحانه دیگر نظیر دسترسی درخواست کننده به ایمیل info در دامنه اصلی بستگی دارد.

به این ترتیب، دولت باز هم شانه بالا انداخت و مشخص نیست چه فرد یا افرادی باید پیگیر پول های بر باد رفته مالباختگان باشند.

جو بی اعتمادی شکل گرفته شده در کشور از جانب مردم نسبت به دولت از حد کنترل خارج شده است.

با این نوع پاسخگویی مدیرانی که به گفته وزیر بهداشت توسط خود مردم انتخاب شده اند، احتمالا اگر در یک روز تمام نظام ورشکسته بانکداری کشور نیز اعلام رسمی ورشکستگی کنند، باز هم دولت فرار رو به جلو می کند و پاسخ هایی نظیر همین پاسخ و سایر پاسخ های مشابه می دهد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top