آخرین اخبار

۱۱ پرده از جمهوری اسلامی تا شکست در ۴۰ سالگی

مخالفان جمهوری اسلامی که در طی ۴ دهه بر تعداد آنان افزوده شده، عقیده دارند که رژیم تهران عامل بی ثبات کننده منطقه است و ادامه وضع موجود می تواند منجر به «ایرانستان» شدن ایران شود.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

انقلاب اسلامی ۴۰ ساله شد. انقلابی که به عقیده طیف وسیعی از مخالفان و حتی موافقان آن شکستی مفتضحانه برای ایران به همراه داشت.

مخالفان جمهوری اسلامی که در طی ۴ دهه بر تعداد آنان افزوده شده، عقیده دارند که رژیم تهران عامل بی ثبات کننده منطقه است و ادامه وضع موجود می تواند منجر به «ایرانستان» شدن ایران شود.

موافقان این رژیم نیز چه امروز و چه از روزهای نخست انقلاب نیز معتقد بودند آنچه که قرار انقلابیون بود رخ نداده است و صرفا یک دیکتاتوری جدید جایگزین به گفته آنان «دیکتاتوری شاه» شده است.

کارنامه ایران پس از انقلاب بیش از آنکه قابل نمره دهی باشد، باید انضباط آن را در نظر گرفت. فارغ از این موضوع که چقدر این دانش آموز ۴۰ ساله به تکالیف خود عمل کرده، موضوع انضباط آن موضوع مهمتری است.

رژیم ایران در ۴۰ سال گذشته همواره با استفاده از آشوب و جنجال موفق شده است شرایط را به نفع خود و به زیان کشور پیش ببرد.

۱۰ پرده از این جنجال های خبری را در این گزارش مرور خواهیم کرد:

 

پرده اول: جمهوری اسلامی معرفی شد!

 

سال ۱۳۵۷ است و انقلاب ایران با کناره گیری شاه از قدرت به علت جلوگیری از خونریزی به قدرت می رسد. انقلابیون با خوشحالی در خیابان می رقصند و پایان ۲۵۰۰ سال سلطنت شاهنشاهی در کشور را جشن می گیرند. آقای خمینی با یک پرواز به کشور باز می گردد…

 

پرده دوم: گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران

 

چهارم نوامبر ۱۹۷۹، دانشجویان پیرو خط امام ۵۲ آمریکایی را در سفارت این کشور در تهران در اعتراض به نگهداری شاه در بیمارستانی در آمریکا به گروگان می گیرند. گروگانگیران پس از ۴۴۴ روز در ۲۱ ژانویه ۱۹۸۱ آزاد می شوند اما رابطه تهران و واشنگتن برای همیشه خصمانه می شود.

 

پرده سوم: ایران و اعراب باز هم می جنگند

 

۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ در پی بالا گرفتن تنش ها در خصوص اروند رود (به عربی: شط العرب) عراق به ایران حمله می کند. در جریان این جنگ حدود ۶۸۰.۰۰۰ نفر جانشان را از دست داده یا مفقود الاثر می شود. جنگ میان دو همسایه به گفته تاریخ نگار فرانسوی، "پیر رازو" در ۲۰ آگوست ۱۹۸۸ با اعلامیه سازمان ملل پایان می پذیرد. هنوز پس از ۳۰ سال از پایان جنگ، کشته شدگان تحت عنوان "شهید" به کشور ایران بازگردانده شده و صحبت های جدیدی از عملیات ها مطرح می شود.

 

پرده چهارم: آیت الله خمینی می میرد

 

خمینی در سوم ژوئن ۱۹۸۹ می میرد و آیت الله علی خامنه ای که پیشتر رئیس جمهور بود، قدرت را به دست می گیرد. جلسه انتخاب او به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد و آیت اللهی که تمایل نداشت قدرت را به دست بگیرد، امپراطوری بزرگی تشکیل داد.

 

پرده پنجم: قدرت پس از ریاست جمهوری رفسنجانی

 

پس از دورانی که به دوران سازندگی معروف بود، جناحی تحت عنوان "اصلاح طلب" قدرت را به دست گرفته و از ایرانیان هجرت کرده از کشور می خواهد به کشور باز گردند. فضای امید در کشور ایجاد شده است و به نظر می رسد احتمال برقراری رابطه با آمریکا وجود دارد. با این حال دولت خاتمی کمکی به حل این موضوع نمی کند و قصد یکه تازی دارد. ناامیدی از فضای کشور، حکومت با تظاهرات بزرگی که از انقلاب به بعد سابقه نداشته است روبرو می شود. دانشجویان کشور در یک تظاهرات بزرگ و در اعتراض به بسته شدن برخی روزنامه ها، اعتراض خود را به عنوان یک نسل بعد از انقلاب به گوش پیرمردان انقلابی می رسانند. اعتراضات آنها به شکل خشونت آمیزی سرکوب می شود.

 

پرده ششم: ایران، محور شرارت!

 

پرزیدنت بوش در آمریکا، ایران را هم ردیف با عراق و کره شمالی برای حمایت از تروریسم، در لیستی تحت عنوان «محور شرارت» قرار می دهد. واشنگتن پیشتر نیز ایران را در سال ۱۹۹۵ در فهرست تحریم های مالی-تجاری قرار داده بود.

 

پرده هفتم: ظهور "معجزه هزاره سوم"

 

در ۲۵ ژوئن ۲۰۰۵، رییس جمهور به شدت محافظه کار به نام محمود احمدی نژاد، در پی یک انتخابات، ریاست جمهوری را از آن خود می کند. در ماه آگوست، او در اظهار نظری جنجالی می گوید اسرائیل باید از روی نقشه جهان محو شود. در جریان ریاست جمهوری او، ایران فعالیت غنی سازی خود را آغاز کرد که همراه با خط و نشان کشیدن های رییس جمهور برای جهان بود. آغاز فعالیت های هسته ای، پیامی هشدار آمیز به غرب منتقل می کرد و مضمون آن این بود که تهران به سمت ساخت بمب اتمی می رود. در مقابل این فضا، جنبشی اصلاح طلبانه در سال ۲۰۰۹ به رهبری شخصیت چپ گرای جمهوری اسلامی شکل گرفت که همچون تظاهرات دانشجویان ۱۰ سال قبل، با خشونت سرکوب شد.

 

پرده هشتم: "احمدی بای بای"؛ روحانی با کلید آمد

 

پانزدهم ژوئن ۲۰۱۳ روحانی لبخند به لبی قدرت را به دست گرفت. حسن روحانی که سابقه امنیتی داشت، در کارزارهای تبلیغاتی خود با یک کلید ظاهر می شد و این پیام را مخابره می کرد که قفل های بسته شده از ابتدای انقلاب تا کنون، با کلید او باز می شود. ۲۷ سپتامبر اولین ارتباط مستقیم مقامات ایران و آمریکا پس از انقلاب برقرار شد. دو رییس جمهور پای تلفن دقایقی با یکدیگر صحبت کردند. گفتگوهای مقامات پس از ۲۱ ماه، منجر به بستن توافقنامه ای موسوم به "برجام" شد که خروجی آن باعث آزادسازی پول های بسیاری گشت و ایران فضای بازتری در اقتصاد پیدا کرد.

 

پرده نهم: جدال ایران با عربستان و آغاز دور تازه ماجراجویی ها

 

در پی اعدام یک روحانی منتقد حکومت عربستان سعودی، جنگ داخلی یمن و مرگ زائران ایرانی در مکه، ایران اقدام به شاخ و شانه کشیدن های جدید برای این کشور کرد. در ادامه، سفارت این کشور در شهر تهران اشغال و به آتش کشیده شد. کشورهای اروپایی به اقدام تندروهای ایرانی اعتراض کردند.

 

پرده دهم: انتخاب مجدد حسن روحانی

 

کشور در ۳ سال نخست انتخاب حسن روحانی، درگیر اخبار هر روزه برجام بود. حسن روحانی دوباره در انتخابات نامزد شد و مردم مجددا به دلیل آنکه روحانی تندروی دیگری رییس جمهور نشود، به او رای دادند. اما درست ۱ سال پس از انتخاب مجدد او، شهرهای کشور صحنه تظاهرات پراکنده شد. مردم از شرایط اقتصادی ناراضی بودند و دولت نشان داده بود که توان مدیریت ندارد. تظاهرات گسترده ایرانیان به طور رسمی ۲۵ کشته به همراه داشت.

 

پرده یازدهم: آمریکا از برجام خارج می شود…

 

با روی کار آمدن رئیس جمهور دونالد ترامپ، نگرانی برخی بیشتر شد اما مقامات کشور او را نادیده گرفتند. او در ۸ می ۲۰۱۸ از برجام به طور یکجانبه خارج شد و اروپا را نیز تحت فشار قرار داد. علت این بود که ایران پس از برجام با استفاده از پول هایی که به دست آورده، گروه های شبه نظامی را در منطقه تقویت می کرد. پس از ۴۰ سال ایران باز هم روابط خصمانه خود با آمریکا را ادامه می دهد.

 

یازده به علاوه یک

 

در حالی که آخرین پادشاه ایران، بر اساس اسناد منتشر شده از کشور به علت جلوگیری از خونریزی خارج شد، روحانیون حاکم بر این کشور هیچ ابایی از خونریزی و کشتار ندارند و صراحتا آن را بیان کرده اند.

ایران همچنان تاوان دشمن تراشی های خود از ابتدای انقلاب را می دهد. گروگانگیری در سفارت آمریکا و ادامه آشوبگری ها علیه این کشور توسط جمهوری اسلامی، ایران را از مسیری که برایش پیش بینی می شد کاملا منحرف کرده است.

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی روز گذشته جشن گرفته شد. سردمداران راضی و مردم هر روزه ناراضی تر می شوند. آیا چهل سالگی، پایان پرده های پر آشوب و اضطراب مردم کشور است؟

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top