آخرین اخبار

روحانی هم انتقاد کرد؛ بدترین اقتصاد، اقتصاد خصولتی است

دولت روحانی را می توان یکی از شگفت انگیزترین دولت های تاریخ جمهوری اسلامی دانست. محمود احمدی نژاد دروغگو خوانده می شد و روزنامه های اصلاح طلب آنقدر بر طبل دروغگویی دولت وی کوبیدند تا "دروغ" و "احمدی نژاد" به یکدیگر پیوند خوردند.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

دولت روحانی را می توان یکی از شگفت انگیزترین دولت های تاریخ جمهوری اسلامی دانست. محمود احمدی نژاد دروغگو خوانده می شد و روزنامه های اصلاح طلب آنقدر بر طبل دروغگویی دولت وی کوبیدند تا "دروغ" و "احمدی نژاد" به یکدیگر پیوند خوردند. در اعتراضات سال ۸۸ محور اساسی شعارها، دروغگویی های احمدی نژاد بود. حتی میرحسین موسوی رو به مردم و در آنتن زنده گفت به شما در روز روشن دروغ می گویند.

با این حال دولت روحانی گوی سبقت را از وی نیز ربوده است. در کنار دروغگویی، می توان کلیدواژه های دیگری مثل "وقاحت"، "دو رویی"، "فراموشی وعده ها" و "خائن به اعتماد مردم" را نیز اضافه کرد.

روحانی صبح روز گذشته با حضور در جمع وزیر و مدیران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به طور جزیی در خصوص مسائل اقتصادی روز، مباحث معیشتی و همچنین اقتصاد رانتی و خصولتی سخن گفت.

وی همچون سایر روحانیون پیش از آغاز بحث اصلی خود، مدیحه سرایی کرد و سخنانی تکراری از جنس "باید"ها ایراد نمود.

یکی از انتقادهای روحانی به بحث خصوصی سازی ها با استفاده از لفظ خصولتی ها بود. وی همچنین برای بار چندم به اقتصاد تحت امر نظامیان انتقاد کرد و گفت علی خامنه ای نیز با وی موافق است.

روحانی گفت: «این کار هم تاکید من و هم تاکید صد در صد رهبری است. من وقتی برای معرفی وزرا نزد رهبری رفتم، ایشان به من تاکید کردند که دولت دست از اقتصاد بردارد. البته به غیر از دولت هم داریم. ما خصوصی، تعاونی و دولتی داریم و منهای دولت، خصولتی است. از طرفی، نه دولتی است که از سوی دولت، مدیریت و نظارت شود و نه تعاونی که شریک داشته باشد و نه خصوصی است. هیچ کسی هم جرات نمی‌کند که بر خصولتی‌ها نظارت کند و خصولتی یعنی آزاد. نه مردم و نه دولت هیچ اطلاعی از آنها ندارد. بدترین اقتصاد، اقتصاد خصولتی است.»

وی همچنین در حالی که از مدیریت شستا و علی ربیعی انتقاد می کند، اما نسبت به سیستم مدیریتی دولت خود کاملا عقب نشینی کلامی می کند.

دولت روحانی خود بانی اصلی اقتصاد خصولتی است و تمایل شدیدی نسبت به واگذاری شرکت های دولتی دارد و از نظریه "کوچک سازی دولت" دفاع می کند.

با این حال انتقادهای او نسبت به دخالت سپاه پاسداران در اقتصاد تازگی ندارد و این نشان می دهد سپاه به قدری در حوزه های اقتصادی ورود کرده است که حتی با فکت آوردن از علی خامنه ای هم قصد عقب نشینی ندارد.

وی با بیان اینکه اقتصاد باید اصلاح شود، تصریح کرد: «رهبری هم نسبت به نیروهای مسلح همین نظر را دارند و گفته‌اند نیروهای مسلح دست از اقتصاد بردارند. کار را باید به مردم بدهند. آنها آنقدر کارهای مهمی دارند که باید به آنها بپردازند.»

نمی توان نقش دولت روحانی در بذرپاشی برای خصولتی ها را نادیده گرفت با این حال انتقاداتی که او مطرح می کند می تواند صرفا به این دلیل باشد که خود را همراه با کارگران و اقشار فرودست نشان دهد.

وی در عین حال از مدیریت نابسامان شستا نیز انتقاد کرد و گفت شستا نباید کار اقتصادی انجام دهد. این در حالی است که گروه شرکت های شستا وابسته به تامین اجتماعی از اساس مشغول انجام کارهای اقتصادی بوده و حتی شرکت های زیان ده که قصد واگذاری آن وجود دارد، برای سهام داران یا همان کارگران نه نامشان معلوم است و نه بیلان آنها!

به نظر می رسد کار نه تنها از دست دولت که از دست بیت رهبری نیز خارج شده است و هیچ یک نمی توانند مقابل این سرمایه داران و رانتخواران ایستادگی کنند هر چند که باید قبول داشت خود همین نهادها نقش اصلی را در آفرینش این مجموعه ها ایفا کردند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top