آخرین اخبار

سرمایه کارگران تامین اجتماعی در اختیار دولت است

اینکه تامین اجتماعی باید بنگاه داری کند یا صرفا سهامداری را به پیش ببرد بحث مفصلی است. اما فارغ از هر نوع تصمیم گیری در این خصوص، تامین اجتماعی که به دست دولت و خصولتی ها افتاده است، هم می خواهد سرمایه سازی کند و هم در عین حال بر مبنای قانون خود عمل نماید

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

اینکه تامین اجتماعی باید بنگاه داری کند یا صرفا سهامداری را به پیش ببرد بحث مفصلی است. اما فارغ از هر نوع تصمیم گیری در این خصوص، تامین اجتماعی که به دست دولت و خصولتی ها افتاده است، هم می خواهد "سرمایه سازی" کند و هم در عین حال بر مبنای قانون خود عمل نماید.

جنگ بر سر اینکه این سازمان باید به تعهدات خود به عنوان یک سازمان بین النسلی عمل کرده و یا وارد فازهای خصوصی سرمایه گذاری شود ادامه دارد و در این میان تنها سپرده گذاران این سازمان متضرر هستند.

حسن روحانی در تازه ترین اظهار نظر خود در رابطه با شستا -شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی- گفته بود باید این پروژه ها مدیریت شده و شرکت های زیان ده آن واگذار شوند.

با این حال هیچ اطلاعات واضحی از فعالیت های اقتصادی شستا موجود نیست و مدیران آن پشت پرده و دور از نگاه اعضای ۴۰ میلیون نفری تامین اجتماعی فعالیت می کنند.

از سوی دیگر وضعیت اقتصادی موجود و حرکت سریع به سمت نئولیبرالیسم در دولت روحانی و احمدی نژاد نشان می دهد که تامین اجتماعی نمی تواند دست از کار سرمایه گذاری بکشد و صرفا بنگاه داری کند.

هزینه سال جاری سازمان تامین اجتماعی بابت پرداخت حقوق بازنشستگان را ۶۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده و به گفته محمدحسن زدا سرپرست سازمان بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای درمان بیمه‌شدگان و مستمری بگیران هزینه شده است.

این هزینه های موجود بر دوش "سازمان" احتمالا با سهامداری خالص قابل تامین نیست و به صورت خودکار آن را به سمت بنگاه داری سوق می دهد.

اما بحث بر سر این است که شستا و سایر بخش های مربوط به تامین اجتماعی به جای آنکه جامعه هدف و اصلی خود را در نظر بگیرند، تنها به فکر سودسازی برای مدیران آن هستند.

پس از مدتها فشار بر تامین اجتماعی، بالاخره در آبان ماه سال جاری، اسامی برخی از مدیران شستا منتشر شد.

انتشار اسامی افرادی که در پس زمینه آنها شرکت های بزرگی فعالیت می کنند، به نوبه خود حائز اهمیت است.

شرکت رایتل، اپراتور تلفن همراه یکی از نام هایی است که پشت میزهای مدیریتی شستا قرار گرفته است.

این شرکت در مدت زمان قابل توجهی که تا کنون نیز ادامه دارد با تبلیغات تلویزیونی و رادیویی گسترده اعلام می کرد که به بیمه شدگان تامین اجتماعی خدمات ویژه سیم کارتی می دهد.

در طرح تامین اجتماعی، یک سیم‌کارت اعتباری رایگان با ۵۰۰ مگابایت اینترنت ۳۰ روزه به دارندگان دفترچه تامین اجتماعی تعلق می گیرد.

به طور قطع سرمایه در این طرح برای شرکتی چون رایتل بازگشت خواهد داشت اگر چه مشخص نیست رایتل از کدام منابع مالی برای ارائه این میزان خدمات استفاده می کند.

در کشاکش خصولتی ها و دولتی که کمک کننده این شرکت ها است، خانواده ۴۰ میلیونی تامین اجتماعی بازندگان اصلی خواهند بود.

تامین اجتماعی رو به فروپاشی می رود و سقوط آن بسیار محتمل است. به نظر می رسد علت حضور شرکت های نوپایی چون رایتل در پشت میزهای مدیریتی شستا نیز این است که در مدتی که تامین اجتماعی هنوز سرپا است، سودهای لازم برداشت شود.

مرکز پژوهش های مجلس ورشکستگی سازمان را کاملا محتمل می داند.

روزنامه شرق مورخ دوم آذرماه ۱۳۹۶ نوشت: «آن چه موجب شده تهدید ملی تامین اجتماعی در ایران در اولویت نظام نباشد، این است که تصور می‌شود این تهدید در آتیه بسیار دور به ‌وقوع خواهد پیوست یا دولت توان اقتصادی مداخله و مدیریت آن را خواهد داشت. حال آن که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تشریح می‌شود که نخست، احتمال ورشکستگی مالی سازمان تامین اجتماعی در یک دهه آتی بسیار بالاست و دوم این که اندازه بحران به قدری است که دولت نیز توان مداخله اقتصادی را نخواهد داشت.»

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top