آخرین اخبار

به چه زبانی گفته شود که علوم سیاسی به کار نمی آید؟!

رسانه های داخلی خبر حذف تدریجی رشته های علوم انسانی را ذره ذره به جامعه منتقل می کنند. شروع این جریان با مصاحبه گرفتن از افرادی است که دید بازتری نسبت به آینده این علوم در کشور دارند و با این شیوه به شکل غیرمستقیم، پیام اصلی به داوطلبان داده می شود.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

رسانه های داخلی خبر حذف تدریجی رشته های علوم انسانی را ذره ذره به جامعه منتقل می کنند. شروع این جریان با مصاحبه گرفتن از افرادی است که دید بازتری نسبت به آینده این علوم در کشور دارند و با این شیوه به شکل غیرمستقیم، پیام اصلی به داوطلبان داده می شود.

قربانی نخست این مجموعه علوم، جامعه شناسی و خصوصا علوم سیاسی است.

سال های زیادی است که داوطلبان مشتاق برای ورود به این رشته یک سوال نیز در ذهن دارند. پرسش آنها این است که آیا در پایان تحصیلات کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی و عالی، "کار" برای انجام دادن دارند یا خیر!

اساتید این رشته زمانی که با این پرسش دانشجویان مواجه می شوند، به دلیل آنکه خود در مراکز دولتی از راه ارتباطات حضور دارند، به پرسش کنندگان پاسخ های امیدوار کننده اما واهی می دهند.

تا یک دهه قبل دانشجوی علوم سیاسی همچنان امیدوار بود که پس از دریافت مدرک خود، در جایی به کار مشغول شود.

این امید از ۵ سال پیش به این سو به تدریج به یاس تبدیل شد تا جایی که امروز سرویس دانشگاه خبرگزاری ایرنا طی مصاحبه ای با رییس اسبق انجمن علوم سیاسی ایران به راحتی اعلام می کند که داوطلبان فکر خواندن علوم سیاسی را از ذهنشان پاک کنند.

پس از روی کار آمدن حسن روحانی، رویکرد دولت توجه بیشتر به تکنوکرات ها بود. دانشگاه ها نیز تلاش کردند تا به دانشجویان علوم انسانی اعلام کنند که صرفا به مباحث تئوریک دانشگاهی اکتفا نکرده و به سوی یادگیری علوم و فنون دیگر مقل کامپیوتر و شبکه سازی بروند.

حذف رشته علوم سیاسی از لیست نیازمندی های دولتی در آزمون استخدامی دولت، وضعیت را نگران کننده تر کرد. در این آزمون صراحتا اعلام شد که هیچ جایی برای دانش آموختگان علوم سیاسی نیست.

وزیر علوم دولت، منصور غلامی در آخرین اظهار نظر خود پیرامون این موضوع با بیان علت حذف برخی رشته های دانشگاهی گفت: برخی از رشته‌ها کم‌طرفدار هستند و در مقطع ارشد و دکتری تعداد کمی از دانشجویان را مورد پذیرش قرار می‌دهند به همین دلیل حذف شدند.

اگرچه رشته های علوم سیاسی، جامعه شناسی و ادبیات همچنان وجود دارند اما به نظر می رسد در لیست حذف باشند.

حذف رشته های ذکر شده به معنای حذف کامل کرسی های آن نیست چرا که نظام آموزشی نیز چنین موضوعی را نمی پذیرد که به طور مثال در دانشگاه های ایران، علوم سیاسی تدریس نشود.

اما همین موضوع که دانشجو بداند در آینده کاری برای انجام دادن ندارد، کافیست تا نگاه ها از این نوع رشته ها برگردانده شود.

غلامی می گوید باید بازار کار را در نظر گرفت و رشته هایی که بازار کار ندارند، بهتر است حذف شوند.

از این نوع سخنان به تازگی بسیار شنیده می شود.

چهاردهم فروردین نیز، رییس دانشگاه الزهرا با بیان اظهاراتی مشابه، از حذف برخی "رشته های ناکارآمد" در این دانشگاه خبر داد و گفت: در سال جدید برنامه داریم برخی رشته هایی که با مشکل بازار کار روبرو هستند را در این دانشگاه حذف کنیم.

به گزارش مهر، وی افزود: در سال جدید برنامه داریم برخی رشته هایی که با مشکل بازار کار روبرو هستند را در این دانشگاه جذب کنیم و رشته های جدید را جایگزین آنها کنیم. رئیس دانشگاه الزهرا(س) تاکید کرد: با ایجاد رشته های جدید قادر خواهیم بود زمینه تربیت دانشجویان توانمند در عرصه اشتغال و کارآفرینی را فراهم کنیم.

علوم انسانی در مجموع و علوم سیاسی به طور اختصاصی، بلاگردان و قربانی آگاهی جمعی مردم شده است.

گسترش مطالبات مردمی، پرسشگری و بیان خواسته ها و همچنین پیگیری های عمومی باعث شده تا مسئولین تصور کنند آغاز کننده این کنش ها، دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم سیاسی و اجتماعی هستند.

از همین رو با تصور اینکه حذف این رشته ها باعث عقب نشینی در پرسش گری و محوریت قرار دادن مسائل می شود، در حال حذف خاموش آنها هستند.

خاطرنشان می سازد بر اساس آمار موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حال حاضر حدود ۱۷ هزار دانشجوی علوم سیاسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top