آخرین اخبار

تلگرام طلایی از لیست گوگل حذف شد

تلگرام طلایی به عنوان بدافزار و جاسوس افزاری که همچنان قربانیان خود را حتی از میان کاربران گوگل پلی می گرفت، توسط سرویس play به عنوان جاسوس افزار شناسایی و این اپلیکیشن از روی شبکه اپلیکیشن های گوگل حذف شد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

تلگرام طلایی به عنوان بدافزار و جاسوس افزاری که همچنان قربانیان خود را حتی از میان کاربران گوگل پلی می گرفت، توسط سرویس play به عنوان جاسوس افزار شناسایی و این اپلیکیشن از روی شبکه اپلیکیشن های گوگل حذف شد.

همچنین وبسایت هاتگرام، مادر تلگرام طلایی و چند اپلیکیشن مشابه دیگر توسط مرورگر گوگل (گوگل کروم) فیلتر و اعلام شد این وب سایت حاوی نرم افزارهای مخرب است.

مدت ها اعلام خطر فعالان اینترنتی و سایبری در خصوص اپها و نرم افزارهای مخرب طراحی شده توسط جمهوری اسلامی کار را به جایی رساند که گوگل نیز نسبت به آنها واکنش نشان داد و آنها را از لیست خود حذف کرد.

مورد مهم این است که شرکت هاتگرام چندین نوع تلگرام طلایی را به صورت پیشفرض بر روی سرویس play به شکل آماده آپلود کرده است تا در صورت بروز چنین مشکلاتی، به عبارتی گوگل را "دور" بزند اما ربات های این شرکت فعالانه تمام فایل های مخرب تلگرام طلایی با پسوندها و پیشوندهای مختلف را حذف کردند.

تلگرام سال گذشته در ایران فیلتر شد و دسترسی کاربران برای مدتی به این سرویس محدود شد.

پس از آن بود که مجموعه های ناشناخته که ظن همکاری آنها با قرارگاه فرهنگی سپاه می رود، شروع به طراحی اپ های مختلف با عناوینی که نشان می داد این نسخه ها فیلتر نیستند منتشر کرد.

این اپلیکیشن ها در بازار ایرانی اپ ها به نام "کافه بازار" به راحتی فعالیت می کردند و فیلتر نمی شدند و با این ابزار قربانیان زیادی گرفتند.

حذف خودکار بسیاری از کانال های تلگرامی از اکانت های کاربران، بار دیگر گمانه جاسوس افزار بودن آنها را تقویت کرد.

در کنار اینها، میلیاردها تومان پول برای پیام رسان سازی انجام شد. راه اندازی پیام رسان های "سروش"، "بله"، "بیستفون"، "گپ"، "ایتا" و… در راستای همین پروژه موازی سازی بود.

آیت الله خامنه ای در پیامی نقض حریم خصوصی کاربرانی که از این اپلیکیشنهای "ایرانیزه" شده استفاده می کردند را هشدار داد و این کار را حرام خواند.

بی اعتمادی کاربران به پیام آقای خامنه ای رفته رفته باعث شد تا همان شبکه هایی که خودجوش به فعالیت خود در تلگرام پایان داده بودند، بی سر و صدا به این پیام رسان بازگردند.

پایگاه اطلاع رسانی رییس جمهور و خبرگزاری جام جم (صدا و سیما) از جمله کانال هایی بودند که به تلگرام بازگشتند.

اکنون با فیلتر کردن "تلگرام طلایی" و سایر محصولات هاتگرام از روی سرویس play، پلیس فتا که همیشه ادعا می کند به خاطر حریم کاربران ایرانی فعالیت می کند، پا پیش گذاشته و اعتبار خود را برای تلگرام طلایی هزینه کرده است.

درست در زمانی که تلگرام طلایی از لیست اپلیکیشن های گوگل حذف شد، رییس پلیس فتا کیش در اطلاعیه ای مخرب بودن این اپ را تکذیب کرد.

به گزارش ایلنا در روزهای اخیر خبری به نقل از رییس پلیس فتا کیش مبنی بر بدافزار بودن تلگرام طلایی در برخی شبکه‌ها و سایت‌ها انتشار یافته بود، که وی این خبر را به کلی تکذیب کرد.

مخرب بودن تلگرام طلایی، هاتگرام، موبوگرام و سایر پیام رسان های بر بستر تلگرام به کرات اثبات شده است و لازم است کاربران اینترنتی در ایران خطر استفاده از این جاسوس افزارها را جدی گرفته و تا حد امکان از VPN های معتبر استفاده کنند.

تلگرام به علت کد شدن و انکریپشن قوی، امکان شنود به طرف ثالث را نمی دهد اما با استفاده از اپلیکیشن های ذکر شده، عملا اجازۀ خواندن و بررسی تمام چت ها، گروه ها و کانال ها به افراد طراح پشت پرده داده می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top