آخرین اخبار

اختصاصی بیان از بازار صوتی-تصویری ها؛ سکوت و خلوتی برقرار است

بازار لوازم صوتی و تصویری در تهران به شکل عمده در منطقه خیابان جمهوری (اسلامی) قرار گرفته است به طوریکه از این منطقه با عنوان بورس لوازم صوتی-تصویری یاد می شود.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

بازار لوازم صوتی و تصویری در تهران به شکل عمده در منطقه خیابان جمهوری (اسلامی) قرار گرفته است به طوریکه از این منطقه با عنوان بورس لوازم صوتی-تصویری یاد می شود.

به طور گسترده این بازار شامل دستگاه های صوتی نظیر ضبط، باند، میکروفن و اسپیکر و همچنین تصویری نظیر تلویزیون و دوربین فیلمبرداری است.

در کنار همه اینها، البته دستگاه های دیگری مثل یخچال، مایکروویو و کنسول های بازی نیز دیده می شود و به نوعی "بورس" اینها هم محسوب می شود.

اما از آغاز تحریم ها که به شکل جدی تمام بازارهای ایران که به نوعی با ارز سر و کار دارند را تحت الشعاع قرار داد، این بازار نیز مصون از صدمه دیدن نبود.

بر اساس گزارشات میدانی و تلفیق آن با میزان فروش مغازه داران که در خبرگزاری های داخلی انعکاس یافته، بازار خیابان جمهوری اعم از مغازه های اطراف خیابان اصلی و پاساژها با کاهش جدی مشتری مواجه شده و فروش به معنای واقعی صورت نمی گیرد.

میزان خالی بودن پاساژها در یک روز عادی که مغازه ها باید مشتریان خود را داشته باشند به قدری بود که مغازه داران اقدام به بستن مغازه در ساعات کاری کرده بودند یا بسیاری از آنها فروشگاه خود را تخلیه و واگذار کرده بودند.

همچنین برخی فروشگاه های اطراف که تا پیش از آغاز تحریم ها، اجناس را به شکل عمده وارد می کردند، خرید و فروش خود را به صورت تک فروشی انجام می دادند.

واردات گسترده تبدیل به تک آوری و تک فروشی شده است و عمده فروشان بیش از هر زمان دیگری به دلال بدل شده اند.

همچنین فروش کالا به صورت اقساط یا "شرایطی" که با چک های کارمندی به پشتوانه بانک ها انجام می شد، این روزها کاملا بی معناست و مغازه داران تاکید دارند که خریدار باید مستقیم "کارت بکشد."

اصطلاح "کارت کشیدن" به معنای این است که خریدار باید از کارت بانکی خود، تمام وجه محصول را پرداخت کند و قسط وجود ندارد.

به سوی یکی از پاساژهای این منطقه رفتیم. پس از ۱ ساعت گشت زنی، تنها یک مشتری در آن پاساژ بزرگ و شناخته شده حضور یافت تا یک دست "باند" خریداری کند.

به سراغ او رفتیم تا از قیمت ها بپرسیم. مشتری گفت باند را نخریده بلکه آن را اجاره کرده است.

مغازه داران و فروشندگان که باندهای خود را برای فروش گذاشته اند، به علت نفروختن تصمیم گرفته اند تا چند باند و پخش کننده را قربانی کنند تا به پول تبدیل شوند.

به همین علت چند مدل باند صرفا برای اجاره گذاشتن قرار داده شده است. این در حالیست که مغازه های اجاره دهنده دستگاه ها برای مهمانی ها، مغازه های کوچکی در نقاط دیگر شهر بوده اند نه یک مغازه با اجاره بالا در خیابان جمهوری!

پرسش از برخی فروشندگان، ناامیدی کامل را نشان می داد و البته اندک امیدی به بازگشت برخی برندها به ایران.

با این حال آنچه که می توان نتیجه گرفت این است که مغازه داران که با کاهش جدی فروش مواجه شده اند، به تدریج مغازه های خود را رها کرده و به سمت کسب و کارهای دیگر سوق پیدا می کنند.

آنانی که خود صاحب مغازه هستند، مغازه خود را اجاره می دهند یا می فروشند و آنانی که اجاره کرده اند، پس از پایان قرارداد، آن را تمدید نخواهند کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top