آخرین اخبار

مستاجران همچنان اندرخم یک کوچه؛ مردم از حاشیه هم خارج می شوند

گزارشات عینی نشان می دهند که به دنبال عدم توان خرید مردم، عموم خریدهای خانه ها به سمت خارج از شهر تهران و حتی خارج از حومه و شهر انجام می شود.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

گزارشات عینی نشان می دهند که به دنبال عدم توان خرید مردم، عموم خریدهای خانه ها به سمت خارج از شهر تهران و حتی خارج از حومه و شهر انجام می شود.

وام های مسکن که بانک مسکن از طریق اوراق ارائه می دهد، پاسخگوی قیمت بالای خانه ها نیست.

پیش فرض دریافت کنندگان وام های بانکی، بانک مسکن و سایر وام های مسکن این است که مردم به آنها به دید یک قرض نگاه می کنند که باید خودشان هم پولی داشته باشند تا با جمع بستن آن بتوانند، سقفی برای خود تهیه کنند.

اما اکنون وضعیت به جایی رسیده است که وام های بانکی یا مسکنی، شهر تهران را به هیچ وجه نمی توانند پوشش دهند.

به همین خاطر بسیاری از دریافت کنندگان، قید ماندن در تهران را زده اند و تصمیم گرفته اند به حاشیه ها بروند.

هم اکنون نیز افزایش قیمت های اجاره و رهن خانه در شهرهایی همچون کرج، گیلاوند، فیروزکوه و دماوند نشان می دهد که حجم اتومبیل ها از شهر تهران به سوی این شهرها هدایت می شوند.

دولت هم در این میان صرفا نظاره گر است و عملا هیچ درکی از وضعیت شهروندان نگران و ناراحت ندارد.

به گزارش ایلنا شدت گرفتن نابه‌سامانی‌ها در بازار اجاره دولت را بر آن داشت تا وارد بازار شود. سال گذشته عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی پیشنهادهای 14 گانه‌ای را برای سامان بخشی به بازار مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه اجاره به مجلس ارائه داد اما با استعفای آخوندی آن پیشنهادات کنار گذاشته شد.

برنامه ای که موجران برای خود تدارک دیده اند، این است که با افزایش قیمت مصالح حتما آنها هم باید قیمت اجاره های خود را افزایش دهند.

این در حالیست که بسیاری از این خانه ها سابقه ساخت 15 ساله دارند و ارتباطی به افزایش قیمت سایر ساختمان های در حال ساخت ندارند.

در این بین، بسیاری از خانه ها هم خالی مانده است و موجران تصمیم گرفته اند خانه های خود را به هر دلیلی که خود می دانند، بدون مستاجر نگاه دارند.

آخرین قیمت ها از خانه هایی در شهرهای گیلاوند و دماوند نشان می دهد که بهای اجاره یک واحد کمتر از 80 متری در این شهرها، 600 هزار تومان به صورت ماهیانه و 60 میلیون تومان رهن است.

این مبلغ و مبالغ مشابه نشان می دهد که قیمت اجاره بها در تهران افزایش چشمگیری یافته است. این هزینه ها به جز هزینه های قبض های خدماتی، شارژ ساختمان و سایر هزینه های مخفی و ناگهانی است.

همچنین در حالی که تبلیغات مختلف وبسایت های املاکی نشان می دهد که خانه های زیر 300 میلیون تومان همچنان در تهران یافت می شود اما ایلنا در گزارشی به تفسیر قیمت ها را این چنین اعلام کرد:

 

متراژ

محدوده

قیمت (تومان)

65متر- سه ساله-فول

فاطمی - هشت بهشت

100میلیون رهن+ 1.5 میلیون اجاره

94متر-نوساز-فول

سعادت‌آباد-علامه شمالی

30میلیون رهن+7میلیون اجاره

80متر-بدون انباری-16ساله

شهران شمالی

50میلیون رهن+2.5میلیون اجاره

83متر-فول

پرند-فاز4

15میلیون رهن+750 هزار اجاره

68متر-10ساله-بدون آسانسور

افسریه

40میلیون رهن+ 1.3 میلیون اجاره

71متر-سه ساله-فول

تهرانسر

60میلیون رهن+2.2 میلیون اجاره

75متر-فول-15ساله

کوی فردوس

50میلیون رهن+ 1.7 میلیون اجاره

67متر-5ساله-فول

یوسف آباد

100میلیون رهن+3میلیون اجاره

70متر-7ساله-فول

مرزداران

60میلیون رهن+2.9میلیون اجاره

 

اینها در حالی است که واحدهای اعلامی زیر 300 میلیون تومان در تهران، غالبا مربوط به محلات جنوب غربی در تهران است که سن بنای آنها به حداقل 15 سال می رسد.

اما چه خریداران و چه مستاجران مجبور به تحمل این قیمت ها هستند و راهی به جز پذیرش وضعیت خطیر این روزهای مسکن ندارند.

در کنار این ها، قیمت گذاری فروشندگان و موجران بدون توجه به توصیه های مشاوران املاک، وضعیت را سخت تر کرده است چراکه ترجیح این است که به جای سپردن مسکن به بنگاه داران، خود دست به کار شده و از طریق سایت های واسط اقدام به ارائه کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top