آخرین اخبار

تحریم های ترامپ چطور اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اقدام ایالات متحده در ایجاد تحریم های گسترده علیه ایران و همچنین تحریم باقی مانده مراکز درآمد ارزی مثل تحریم نفت و پتروشیمی، اقتصاد این کشور را فلج کرده است. برای بسیاری از شهروندان عادی ایران، این تحریم ها شرایط زندگی را به طور فزاینده سخت کرده است.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

اقدام ایالات متحده در ایجاد تحریم های گسترده علیه ایران و همچنین تحریم باقی مانده مراکز درآمد ارزی مثل تحریم نفت و پتروشیمی، اقتصاد این کشور را فلج کرده است. برای بسیاری از شهروندان عادی ایران، این تحریم ها شرایط زندگی را به طور فزاینده سخت کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به عنوان بخشی از سیاست فشار حداکثری علیه ایران، تحریم های جدیدی را از روز دوشنبه هفته گذشته اعمال کرد. این تحریم های جدید رهبران عالی رتبه ایران از جمله آیت الله خامنه ای را هدف قرار داده اند.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده گفت که به دستور رییس جمهور، میلیاردها دلار دارایی های ایران را مسدود خواهند کرد.

تهران و واشنگتن در یک درگیری و تنش جدی هستند و افزایش این تنش ها می تواند یک جنگی را آغاز کند که برای زیرساخت های ایران گران تمام شود. این تنش ها پس از شلیک به هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در نزدیکی مرز ایران افزایش یافت.

ایالات متحده همچنین حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کرده است و سپاه پاسداران را به عنوان یک "سازمان تروریستی خارجی" در فهرست سیاه قرار داد. در پاسخ، ایران نیز نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را در دسته بندی گروه های تروریستی قرار داد.

سیاست فشار حداکثری در ادامه خروج آمریکا از برجام است که انتظار می رود نتیجه آن پایان یافتن جاه طلبی های حکومت در تهران است.

 

تحریم های آمریکا چطور اقتصاد ایران را مضطرب کرده است؟

 

بر خلاف گفته های مسئولین جمهوری اسلامی در ایران که اعتقاد دارند تحریم ها نه تنها بی اثر هستند که اتفاقا اقتصاد کلان کشور روند رو به رشد را نشان می دهد، واقعیت امر چیز دیگری است.

اقدامات ایالات متحده به طور مشخص به اقتصاد ایران آسیب زده است. در حالی که صادرات خام ایران و به عبارت دیگر "خام فروشی" کاهش داشته، بیکاری و تورم به صورت پلکانی افزایش می یابد.

ایران کشوری است که چهارمین ذخایر نفت جهان و دومین ذخایر گاز جهان را دارد. این کشور در ماه آوریل ۲۰۱۸ بیش از ۲.۵ میلیون بشکه در روز تولید نفت داشت اما به تدریج پس از تحریم های ترامپ و عقب نشینی از برجام، صادرات ایران نیز اجبارا عقب نشینی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از منابع خبری حوزه صنعت، این رقم در ماه می به میزان ۴۰۰.۰۰۰ تا ۵۰۰.۰۰۰ بشکه در روز کاهش یافت.

لغو تحریم های بین المللی در سال ۲۰۱۶ موجب رشد سریع در ایران شد و اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۶، ۱۲ درصد بهبود یافت. اما تحریم های مجدد که سال گذشته آغاز شد، ضربه های فراوانی را به این اقتصاد زد.

به گزارش صندوق بین المللی پول، اقتصاد وابسته به نفت ایران در خاورمیانه که بعد از عربستان سعودی قرار دارد، سال گذشته افت ۳.۹ درصدی را تجربه کرد.

پیش بینی های صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۹، حاکی از کاهش رشد منفی اقتصادی تا ۶ درصد در ایران است.

سرخوردگی در میان ایرانیان به دنبال کاهش ارزش پول ملی آنان -ریال- افزایش یافته است. ریال ایران از سال گذشته حدود ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. آمارهای اتحادیه اروپا تورم را ۳۷ درصد اعلام کرده و قیمت مواد خوراکی و دارویی را با ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش برآورده نموده است.

مایکل توکوس، رییس اتاق بازرگانی آلمان-ایران گفت: در هفته ها و ماه های گذشته، قیمت محصولات به طور چشمگیر و روزانه افزایش داشته اند.

توکوس اضافه کرد: دیگر هدف تحریم ها مشخص نیست. آنها علیه شرکت های خاص یا علیه حاکمان ایران نیستند و اکنون به طور کلی ایرانیان را در سراسر کشور تحت تاثیر قرار داده اند.

 

بسیاری از شرکت های خارجی طی چند ماه اخیر به فعالیت خود در ایران پایان داده اند. شرکت های دایملر، پژو و شرکت نفت توتال از این دسته هستند. خروج این شرکت ها باعث افزایش بیکاری شده است.

بیشترین فشار بیکاری در کشور بر دوش جوانان ایران است. آمار بیکاری جوانان به ۳۰ درصد نزدیک می شود. این آمار در حالی ارائه می شود که در ایران، تقریبا ۴۰ درصد از جمعیت ۸۰ میلیونی آن زیر ۲۵ سال سن را دارند.

یک نماینده مجلس ایران در ماه سپتامبر گذشته در گزارشی هشدار داد که افزایش بیکاری می تواند ثبات کشور را تهدید کند. این گزارش همچنین می افزاید که اگر رشد اقتصادی ایران در سال های آینده کمتر از ۵ درصد باشد، نرخ بیکاری حدود ۲۶ درصد است. این در حالیست که نرخ رشد اقتصادی هم اکنون منفی ۵ است و اختلاف زیادی با آمارهای روی کاغذ نمایندگان مجلس دارد.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران می گوید کشورش در یک "جنگ اقتصادی" است. او راهکار مقاومت را به مردم خود توصیه کرده است اما واشنگتن تاکید دارد که اعمال فشارها با هدف اصلاح رفتار حکومت است و قصدی برای تحت فشار قرار دادن مردم عادی ندارد.

در ماه می، ایران اعلام کرد که به تدریج از توافق هسته ای خارج خواهد شد. این کشور راه چاره را برای اروپایی ها، باز کردن یک کانال ویژه میان خود و اروپا موسوم به اینستکس دانست.

ناظران می گویند اگر ایران خارج از چارچوب برجام عمل کرده و وارد پروسه غنی سازی شود، عملا برجام از بین رفته تلقی خواهد شد. در این صورت، تحریم های سازمان ملل متحد نیز بازخواهند گشت و این برای اقتصاد بحران زده ایران خبر بدتری است.

 

آیا اروپا می تواند به ایران کمک کند؟

 

پس از خروج دونالد ترامپ، کشورهای آلمان، انگلستان و فرانسه، بدون توجه به تهدیدات ایالات متحده، کانال مالی خاصی را روی کاغذ با ایران به نام اینستکس راه اندازی کردند.

این مکانیزم در ماه ژانویه راه اندازی شد اما تاکنون موفق به ورود به مرحله اجرایی نشده است. در حالی که این کانال پرداخت و دریافت، به شکل تئوری قرار است شرکت های اروپایی را از مجازات های آمریکا در امان نگه دارد اما بسیاری از کسب و کارها با توجه به قوانین سختگیرانه تجارت با آمریکا که می تواند منجر به تحریم شدن خودشان بشود، تمایلی به تجارت با ایران نشان نمی دهند.

این شکست موجب ناامیدی ایران شد تا جایی که رهبر ایران، آیت الله علی خامنه ای، اینستکس را "شوخی تلخ" اروپایی ها خواند.

رییس اتاق بازرگانی آلمان-ایران در این رابطه می گوید در این لحظه، عملا اینستکس هیچ نقش جدی را در مناسبات تجاری طرفین ایفا نمی کند. مشابه این صحبت را مقامات ارشد مذاکره کننده هسته ای در ایران نیز به زبان می آورند؛ واقعیت این است که شرکت های اروپایی ترس همکاری با ایران را دارند چرا که نمی خواهند بازار بزرگ جهان را از دست بدهند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top