آخرین اخبار

تاثیر تحریم های ترامپ بر مردم کوچه و بازار در ایران

اکثر ایرانیان بیش از آنکه تحت تاثیر فضای تهدید آمیز جنگ در کشور خود باشند، نگران اوضاع اقتصادی هستند و از آن تاثیر می گیرند.

6 ماه قبل
نازنین امجدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

اکثر ایرانیان بیش از آنکه تحت تاثیر فضای تهدید آمیز جنگ در کشور خود باشند، نگران اوضاع اقتصادی هستند و از آن تاثیر می گیرند.

ایران روز یکشنبه مرحله دوم برنامه خود را برای کاهش همکاری با توافقنامه هسته ای ۲۰۱۵ آغاز خواهد کرد و بار دیگر دامنه فعالیت های هسته ای خود را گسترش می دهد.

احتمالا تهران در نظر دارد تا سطح غنی سازی اورانیوم خود را باز هم فراتر از آستانه مجاز ببرد و از ۳.۶۷ به بیش از ۵ درصد برساند.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک توافقنامه محکم کاری شده با حمایت و نظارت سازمان ملل متحد بود که امروز شکننده تر از هر زمان دیگری به نظر می آید.

آمریکا در سال گذشته از این توافقنامه خارج شد و تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد. سایر طرفهای درگیر در برجام، انگلستان، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، قادر به ایستادگی در برابر تحریم های آمریکا بر علیه ایران نیستند.

حتی اختلافات تازه ای که ایران و آمریکا را در منطقه خلیج فارس در برابر یکدیگر قرار داده و آنان را تا آستانه جنگ پیش برده، در حقیقت به دنبال اختلافات برجامی و اقتصادی است.

هنگامی که باراک اوباما در حال امضای برجام بود، منتقدان جمهوری خواه او گفتند که این قرارداد، ایران را قادر می سازد که اقتصاد خود را به طور قابل توجهی رشد داده و نفوذ بیشتری در منطقه پیدا کند.

ایران در این دوره کوتاه، وضعیت خوب و خوشی را در اقتصاد خود تجربه کرد که این وضعیت خوب باعث رشد اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی شد. ایرانی ها پس از دهه ها انزوای اقتصادی امیدوار بودند آینده ای را ببینند که در آن کشورشان نقشی اساسی در بازار جهانی ایفا می کند.

دونالد ترامپ پس از روی کار آمدن و نشستن پشت میز رییس جمهور در کاخ سفید، اما گفت ایران از پول های به دست آورده حاصل از برجام، به تقویت پروکسی ها (شبه نظامیان) ضد آمریکایی پرداخته و این توافق خوبی نبود. او سپس از این توافقنامه خارج شد و شرکت های بین المللی نیز به دنبال خروج آمریکا و به دلیل ترس از تحریم های ثانویه این کشور، ایران را ترک کردند. قطار رشد اقتصاد ایران دوباره متوقف شد.

مجید تخت روانچی، نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «تحریم ها عمدتا به منظور آسیب رساندن به مردم عادی به ویژه گروه های آسیب پذیر مانند زنان، کودکان، سالمندان و بیماران طراحی شده اند.»
او در یکی از نشست های ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن گفت: «[تحریم های یک جانبه آمریکا] به فقرا بیش از ثروتمندان، به افراد بیماری بیش از افراد سالم و به نوزادان و کودکان یش از بزرگسالان آسیب می رساند.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز سخنان مشابهی را در همان زمان در خصوص این تحریم ها بیان کرده بود.

چندین دهه است که تحریم ها، ایرانیان را از آزادی تجارت در بازارهای آزاد باز می دارد. سرویس های بین المللی و خصوصا شرکت ها یا غول های اینترنتی به ایرانیان خدمات مالی نمی دهند و اصولا ایران را در لیست خود ندارند.

فردی با نام مستعار مازیار هاشمی که ۳۰ سال دارد و در یک خرده فروشی کار می کند به پرسش الجزیره در خصوص وضعیت امروز پاسخ می دهد.

او به تازگی از اولین سفر خود از ارمنستان بازگشته است؛ جایی که می گوید در حالی که درست در کنار کشور خودش است اما ایروان (پایتخت این کشور) از بازار جهانی به مراتب بیشتر استفاده می کند و این در حالیست که ایران پتانسیل بسیار قابل توجهی نسبت به این کشور دارد.

مازیار گفت: «مردم فقط می خواهند هرچیزی را که می خواهند، هر چقدر که دوست دارند و از هر کجای جهان که تمایل دارند بخرند.»

این احساسی است که بسیاری از ایرانیان آن را مطرح کرده اند. غالبا این نوع بیان احساسات به مناطقی از کشور باز می گردد که هنوز از قدرت خرید بالا برخوردارند.

اما در مناطق جنوبی تهران، ایرانیان با درآمد پایین هم هستند که شکایت آنها هر روز شنیده می شود. افرادی که مایحتاج روزانه خود را هم یا نمی توانند تهیه کنند یا به سختی تهیه می کنند.

در حالی که یک زن که در اواخر ۳۰ سالگی اش است می گوید می خواستم به بازار بروم تا روحیه ام تازه شود اما قیمت ها را وحشتناک توصیف می کند، بسیاری از ایرانیان هستند که با گران ترین هواپیماهای شناخته شده در سطح جهان، تابستان پیش رو را در کشورهای اروپایی می گذرانند.

این زن به خبرنگار الجزیره گفت: «قیمت ها اصلا قابل قیاس با سال گذشته نیستند. مسئولین باید توضیح دهند که چرا قیمت ها آنقدر زیاد است.»

او ادامه می دهد که «شاید مردم هم مقصر هستند. چون تا می شنوند یک چیزی گران شده یا در حال گران شدن است، حمله می کنند تا آن را سریعا تهیه کنند اما این اشتباه است. مردم باید مدتی صبر کنند و برخی مواقع نخرند!»

مغازه داران نیز ناامید شده اند. در برخی از موارد، قیمت خام دو برابر می شود که همین امر باعث می شود قیمت مصرف کننده نیز به شکل قابل توجهی افزایش یابد. حتی برخی مغازه داران، هر بار با حاشیه سود کمتر مواجه می شوند.

یک فروشنده عصبانی که حدود ۵۰ سال سن دارد، می گوید «یک تیشرت را که سه ماه پیش خریدم دوباره برای خرید آن اقدام کردم. قیمتش ۲ برابر شده! حالا من چقدر باید این را بفروشم؟! چقدر سود باید روی آن اضافه کنم؟ اصلا معلوم نیست چه خبر است و فردا چه می شود؟!»

ماه گذشته، ایالات متحده تحریم های جدیدی را علیه افرادی از سپاه پاسداران و رهبر ایران، آیت الله خامنه ای اعمال کرد. هرچند که این بخش از تحریم ها نمادین است، اما وزیر اقتصاد ایران می گوید که با همه تحریم های آمریکا مقابله می کنند. روز گذشته دونالد ترامپ، اعلام کرد که تحریم های بسیار جدی تر و گسترده تری را بر علیه ایران اعمال می کند.

دولت ایران تا کنون در ظاهر نشان داده که با وضعیت تحریم ها کنار آمده و تحریم ها بی اثر بوده اند اما در عین حال به صادرات نفت از راه قاچاق روی آورده است. کارشناسان می گویند وضعیت بسیار سخت و پیچیده است اما رهبران ایران نمی خواهند آن را بروز دهند و به همین خاطر چهره شجاعانه به خود گرفته اند.

خامنه ای پس از آنکه خود مورد تحریم واقع شد، گفت در ماجرای تحریم ها، ملت ایران مظلوم واقع شد اما ذلیل نیست.

برخی از ایرانیان از سخنان رهبران جمهوری اسلامی حمایت می کنند.

یک مرد سالخورده در یک نانوایی محلی گفت: «ما خوب است که تحمل کنیم و هر کاری که می توانیم برای کشورمان انجام دهیم. بله فشار وجود دارد اما باید آن را تحمل کنیم. تمامیت ارضی ما مهم است. نباید اجازه بدهیم خارجیها آن را نقض کنند.»

از آغاز سال، رییس جمهور ترامپ، هزاران نیروی دیگر را به منطقه خلیج فارس به همراه یک ناو هواپیمابر به نام یو.اس.اس آبراهام لینکلن فرستاد.

اما اکثر ایرانیان بیش از آنکه تحت تاثیر فضای تهدید آمیز جنگ در کشور خود باشند، نگران اوضاع اقتصادی هستند و از آن تاثیر می گیرند. آنها می گویند تلفات واقعی را در بحث اقتصادی و در زمان از دست رفتن ارزش پول کشور می دهند.

بسیاری از آنان آینده را بی رونق می بینند. یک ایرانی می گوید مشکل ایران، آمریکا نیست بلکه فساد دولتی است.

او گفت: «امام خمینی گفته است آمریکا هیچ غلطی تواند بکند. اما مشکل ما اکنون آمریکا نیست. مشکلات ما داخلی هستند.»

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top