آخرین اخبار

کشورهای خلیج فارس از حمله مستقیم آمریکا به ایران هم نگرانند

در حالی که متحدان منطقه ای ایالات متحده، برای سال ها، آمریکا را تحت فشار می گذاشتند که جمهوری اسلامی را در منگنه قرار دهد، حالا خودشان نمی دانند با این افزایش فشار چه کنند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که متحدان منطقه ای ایالات متحده، برای سال ها، آمریکا را تحت فشار می گذاشتند که جمهوری اسلامی را در منگنه قرار دهد، حالا خودشان نمی دانند با این افزایش فشار چه کنند.

تنش های رو به افزایش در خلیج فارس، کشورهای منطقه ای را در هراس آشوبگری های رژیم ایران انداخته است.

جمهوری اسلامی با استفاده از شبه نظامیان وابسته به خود، می تواند آشوب را در کل منطقه به راه بیندازد.

واشنگتن و متحدان آن در خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی، ایران و شبکه های شبه نظامی خود را به عنوان تهدید اصلی منطقه می دانند و تلاش می کنند با تحریم و انزوای جمهوری اسلامی، آن را کنترل کنند.

دیپلمات های غربی و عربی در عین حال در خصوص سودمند بودن مذاکره با تهران برای حل بحران جهت تامین امنیت خود اختلاف نظر دارند.

حتی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز توافق کامل در مورد چگونگی مقابله با تهدید جمهوری اسلامی وجود ندارد. در نتیجه مخالفان برخورد با جمهوری اسلامی، می گویند باید تهران را با تحریم به حال خود رها کرد (و حتی گفته می شود بهتر است تمام تحریم ها لغو شود) و تندروها می گویند باید هرچه سریعتر ایران را بمباران کرد تا دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای عقب بیفتد.

گروهی که معتقدند باید تحریم ها لغو شود، هم سخن با رییس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی هستند.

آنها می گویند بهتر تمام تحریم ها لغو شود و ایران هرچه سریعتر به بازار جهانی بپیوندد. اشاره آنها به دوره ای از پایان تحریم های سازمان ملل است که طی آن، شرکت های بین المللی به طور گسترده در ایران حضور یافتند و در این دوره، رشد اقتصادی ایران روندی مثبت به خود گرفت.

از سوی دیگر مخالفان این نظریه، می گویند جمهوری اسلامی در دوره ای که به پول های بلوکه شده دست یافت، آن را در راه تقویت شبه نظامیان شیعه منطقه ای هزینه کرد که رهبران آنها در هر بار سخنرانی، فریاد مرگ بر آمریکا سر می دهند.

تهران در آخرین اقدامات جنگ افروزانه خود اقدام به حمله به تانکرهای نفتی، حمله به پهپاد آمریکایی، حمله به منطقه سبز در بغداد و نزدیکی سفارت آمریکا، حمله به فرودگاه عربستان و موارد مشابه کرده است.

این حملات در حالی صورت گرفتند که بیشترین فشار روانی و اقتصادی بر مردم ایران وجود دارد و آنها چنین چیزی را نمی خواهند.

در ایران اما در حالی که اخبار واقعی تنش در منطقه جدی است، اما اینگونه جلوه داده می شود که عملا هیچ مشکلی وجود ندارد و شرایط رو به بهبود است.

در هفته های اخیر، دونالد ترامپ در یک توییت اعلام کرد که کشورهای خریدار نفت یا فروشندگان، خود باید از کشتی هایشان محافظت کند و این وظیفه ایالات متحده نیست که حافظ همه چیز باشد.

همین توییت مقداری ترس و وحشت را در میان کشورهای منطقه ای ایجاد کرده است. عربستان سعودی به طور عمده در حال ذخیره سازی نفت در مناطق مختلف اروپا است.

در آخرین خرید و فروش تجهیزات نظامی، ایالات متحده طبق یک قرارداد ۸ میلیارد دلاری، به عربستان سعودی و امارات متحده عربی سلاح فرستاد.

اما تمام کشورهای عربی و تحلیلگران آنها یک دست و یک صدا در خصوص مساله ایران نیستند. در عربستان، برخی از تحلیلگران معتقدند که دونالد ترامپ نباید دست به هیچ گونه حمله نظامی علیه ایران بزند.

محمد السلامی، تحلیلگر عرب در ستونی که در Arab News، از رسانه های نزدیک به دولت عربستان سعودی منتشر شده از ایالات متحده می خواهد که از حمله به ایران جلوگیری کند.

عربستان سعودی مدت ها با ایران بر سر مسائل منطقه ای نظیر عراق، لبنان و سوریه در تنش و جدال بوده و هست.

در ماجرای "منا" که منجر به کشته شدن ایرانیان در طی مراسم حج شد، علی خامنه ای تلویحا عربستان سعودی را به حمله نظامی تهدید کرد.

تنش بر سر موضوع شیعه و سنی همچنان وجود دارد و این در حالیست که رهبر جمهوری اسلامی هر ساله بر برابری و برادری شیعیان و اهل سنت تاکید دارد اما در ایران، برخوردهای متضاد با سخنان وی با شهروندان سنی در سیستان و بلوچستان یا کردستان می شود.

عادل الجبیر، وزیر سابق امور خارجه عربستان ضمن بیان تحرکات آشوب گرایانه جمهوری اسلامی می گوید: «من معتقدم که هر اقدامی بر علیه ایران لازم است که انجام شود. آغازگر آشوبگری همیشه ایران بوده است.»

تنش همچنان ادامه دارد و هرچند که کشورهای منطقه با مقادیری واهمه نسبت به این تنش به مسیر خود ادامه می دهند اما متفق القول بر این اصل هستند که باید فکری به حال جمهوری اسلامی کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top