آخرین اخبار

ایران در شرایط تحریم؛ با بیت کوین چه باید کرد؟

ایران به دنبال تحریم های آمریکا ضعیف شده است و اقتصاد تحت شرایط حادی را تجربه می کند. شرایط ویژه ایران باعث شده که هم مردم عادی (عموما ثروتمندان) و هم دولت به دنبال برون رفت از این مشکل باشند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایران به دنبال تحریم های آمریکا ضعیف شده است و اقتصاد تحت شرایط حادی را تجربه می کند. شرایط ویژه ایران باعث شده که هم مردم عادی (عموما ثروتمندان) و هم دولت به دنبال برون رفت از این مشکل باشند.

بیت کوین به عنوان یک راه در ایران شناخته می شود. مجموع پولی که در این تجارت وجود دارد، بالغ بر ۲۱ میلیون دلار است. یعنی هر فرد یا گروهی باید تلاش کند تا با سختی هرچه بیشتر، میزان بیشتری از این مبلغ را برای خود ذخیره یا استخراج نماید.

بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت، مجلس شورای اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همگی در یک ابهام هستند و نمی دانند باید با این تکنولوژی جدید چه کنند.

بانک مرکزی به دنبال استفاده از فناوری بلاکچین برای ایمن سازی سیستم بانکی خود است اما در مقابل نیز باید به نوعی در برابر استخراج کنندگان بیت کوین نیز ایستادگی کند.

در مجموع دولت نمی داند باید برق یارانه ای همچنان در اختیار استخراج کنندگان باشد یا خیر. از طرفی رانت خواران وابسته به دولت و سپاه، خود در حال استخراج گسترده بیت کوین در مزارع هستند.

از یک سو، برخی نمایندگان معتقدند باید به بیت کوین مالیات تعلق بگیرد و از یک سو، بانک مرکزی می گوید تمام این پروسه غیرقانونی است و این در حالیست که همین بانک مرکزی برای برخی افراد، جلسات آشنایی با ارزهای رمزگذاری شده برگزار می کند.

بدبینی نسبت به بیت کوین در ایران زمانی آغاز شد که برخی روزنامه های ایران، نسبت به مصرف برق زیاد این دستگاه ها هشدار دادند و پس از آن بود که وزارت نیرو در هماهنگی با پلیس، نسبت به حمله و پلمپ مزارع مخفی استخراج بیت کوین اقدام کرد.

بیت کوین برای استخراج به دستگاه های کامپیوتری با مصرف برق زیاد احتیاج دارد. این کامپیوترها یا دستگاه های تخصصی که صرفا برای همین کار طراحی شده اند غالبا از کشور چین و به نام "سرور" وارد کشور می شوند.

مصرف بالای برق و ارزان بودن قیمت برق در کشور ایران، نظر خارجی ها را نیز به خود جلب کرده است. مدتی قبل چینی ها به طور رسمی خواستار فعالیت ماینرهایشان در ایران شده و درخواست مجوز کرده بودند.

وزارت های ارتباطات و صمت، واکنشی به این درخواست نشان ندادند و مشخص نیست چقدر به این افراد فضا داده می شود با این حال می توان این چنین گفت که ایران از این درخواست آنچنان ناراحت نیز نیست چرا که تصور می کند این نوع تجارت، به ارزآوری به ایران کمک می کند. 

ایران مدتی قبل به طور یک طرفه ورود چینی ها به ایران را آزاد و بدون نیاز به ویزا اعلام کرد که بر این اساس، شهروندان چینی می توانند بدون دریافت ویزا به مدت ۱۵ روز در کشور بمانند.

مدتی قبل از این، چین اقدام به خرید ۱ میلیون بشکه نفت خام ایران به صورت غیرقانونی کرده بود که با در کنار هم قرار دادن این خرید، به نظر می رسد ایران به درخواست چینی ها در خصوص استخراج بیت کوین پاسخ مثبت دهد.

پیگیری های خبرگزاری آسوشیتدپرس از میزان درآمد ماینرهای ایرانی در کشور بی نتیجه بود. آسوشیتدپرس می نویسد ماینرهای ایرانی حاضر نشدند میزان درآمد خود را از این راه اعلام کنند.

اما ماینرها می گویند به دنبال افزایش اعجاب انگیز قیمت دلار به این کار روی آورده اند. افرادی که نخواستند نامی از آنان منتشر شود می گویند، پیش از برجام، قیمت هر یک دلار آمریکا معادل ۳۲۰۰ تومان بود اما پس از تحریم ها، این عدد به ۱۲۰۰۰ تومان رسید که اکنون استخراج بیت کوین، شرایط خوبی را خروج از وضعیت تحریمی ایجاد می کند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، اخیرا در مصاحبه ای با همین خبرگزاری گفته بود: واضح است که ایران به بهشتی برای استخراج کنندگان تبدیل شده است. هرچند که استخراج کریپتوکارنسی ها در ایران و در قانون [فعلا] ممنوع نیست، اما دولت و بانک مرکزی به اداره گمرکات کشور دستور داده اند که تا زمانی که مقررات مشخصی در این خصوص وضع نشده، از ترخیص دستگاه های ماینینگ خودداری کنند.

وزارت نیرو در تلاش برای افزایش برق مشترکان صنعتی و پرمصرفی است که از برق برای استخراج ارز مجازی بهره برداری می کنند.

با این حال این نگرانی وجود دارد که به دنبال افزایش قیمت برق، ماینرها به روش های غیرقانونی برای به دست آوردن برق ارزان یا حتی رایگان روی آورند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top