آخرین اخبار

۵ فاکتور بزرگ تحریم ها که بر زندگی ایرانیان اثر گذاشته است

جمهوری اسلامی خود عامل بحران بوده و هست و سایر بحران های دیگری که بر سر ملت ایران سایه می اندازند نیز ناشی از بحران های اولیه ای است که رژیم ایجاد کرده است.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

اگر گفته شود که تحریم ها، عامل بی ثباتی و خرابی اقتصادی در ایران بوده اند، آدرس غلطی است که می توان به مردم داد.

جمهوری اسلامی خود عامل بحران بوده و هست و سایر بحران های دیگری که بر سر ملت ایران سایه می اندازند نیز ناشی از بحران های اولیه ای است که رژیم ایجاد کرده است.

سرویس جهانی بی بی سی در ۵ پرده، به بزرگترین آسیب هایی که مردم از تحریم های ناشی از ماجراجویی های حکومت دیده اند پرداخته است.

وقتی بر اساس قوانین و قواعد بازی نشود، حتما جریمه ای در کار خواهد بود. این قاعده نه فقط در ورزش که در سیاست و در میان بازیکنان آن، که کشورها هستند هم حاکم است.

ایالات متحده آمریکا، جریمه هایی را بر علیه ایران از آغاز انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷/۱۹۷۹ اعمال کرد.

دستگاه سیاست گذاری این کشور معتقد است که جریمه ها یا همان تحریم ها، حکومت را هدف قرار داده است نه مردم را!

اما این ۵ مورد که در ذیل می آیند نشان می دهند که چطور تحریم های آمریکا یا به عبارت دقیق تر، ماجراجویی های جمهوری اسلامی، بر زندگی یکایک ایرانیان تاثیر گذاشته است.

 

۱- پزشکی و سایر خدمات درمانی

 

خدمات درمانی امروز یکی از سخت ترین خدماتی است که می توان در ایران به دست آورد. خدمات درمانی و پزشکی گران قیمت هستند و دسترسی به پزشک متخصص برای درمان های بزرگ، سخت است.

بسیاری از مردم برای درمان با قیمت کمتر یا رایگان، ماه ها در انتظار نوبت از بیمارستان هایی نظیر "میلاد" در تهران می مانند تا کار آنها انجام شود.

تحریم ها به طور مشخص، خدمات پزشکی، دارویی و درمانی را شامل نمی شوند اما به طور غیر مستقیم اثرات خود را می گذارند.

برخی از شرکت های فروشنده دارو، از فروش محصولات خود به ایران خودداری می کنند. در کنار این، دولت و برخی افراد وابسته به آن، در حالی که از ارزهای دولتی بهره مند هستند تا از آن برای واردات دارو استفاده کنند، پول ها را به نفع خود بلوکه و در کشورهای غیر، سرمایه گذاری می کنند.

مجموع این اقدامات، زندگی بسیاری از مردم را به خطر انداخته است. مردم زیادی در ایران از بیماری هایی نظیر سرطان، صرع و هموفیلی رنج می برند و نیازمند دارو هستند.

ایران نیز بر خلاف آن چیزی که در رسانه های خود از موفقیت داروسازان می گوید، نمی تواند نسخه بومی را بسازد.

 

۲- هواپیما و خدمات مسافربری

 

شاید کمتر کسی تصور می کرد که هواپیمای خارجی ایرفرانس که روح الله خمینی را از پاریس به سمت تهران روانه کرد، دیگر در آسمان کشور پرواز نخواهد کرد و این، یکی از آخرین هواپیماهاست.

حالا هواپیماهای ایران، قدیمی، فرسوده و ناایمن هستند. برخی از ایرانیان، هواپیماهای موجود در خطوط هوایی ایران را "تابوت های مرگ" می نامند و البته نباید به این شوخی آنها خندید و از آن متعجب شد!

در ۲۵ سال گذشته، بیش از ۲۰۰۰ نفر، جان خود را در سوانح هوایی ایران از دست داده اند. هواپیماها همچون پشه ای سرگردان و گیج، به دیوار و زمین می خورند و تا همین چند سال قبل، خبر سقوط دائمی آنان شنیده می شد.

به مدت ۴۰ سال، ایران تلاش کرد که ناوگان هوایی خود را نوسازی و به روزرسانی کند اما نتوانست چرا که تحریم های اقتصادی درست به همین مدت زمان باز می گردد؛ زمانی که افرادی تحت عنوان "دانشجویان خط امام" اقدام به "تسخیر" سفارت آمریکا کردند.

پس از آن، ایران باز هم تحریم های بیشتری را بر علیه خود در راه دید. این بار به خاطر ماجراهای هسته ای و ماجراجویی های رییس جمهوری ناشناخته!

اما پس از یک دوره عقیم شدن کشور، توافقی در سال ۲۰۱۵ شکل گرفت که نام آن را به اختصار "برجام" گذاشتند. پس از آن بسیاری از تحریم ها کمرنگ شدند و ایران توانست چند هواپیمای نو بخرد. هواپیماهایی که به محض ورود به مشهد رفتند و دور حرم امام هشتم شیعیان در آسمان، طواف کردند!

به نظر می رسید بوئینگ و ایرباس در حال عقد قرارداد برای فروش ۲۰۰ هواپیمای جدید به ایران هستند. اما پس از گذشت ۳ سال، فقط تعداد انگشت شماری هواپیمای نو به این ناوگان اضافه شدند.

سپس پرزیدنت دونالد ترامپ به دنبال ماجراجویی های جمهوری اسلامی و تجهیز شبه نظامیان وابسته به هلال شیعی تهران، از برجام خارج شد اما حداقل در همان دوره، هواپیماهایی آمدند که سفر امن تر را تا همین امروز برای مردم به ارمغان آورده اند.

 

۳- کاغذ و قلم

 

ایران با کمبود جوهر و کاغذ روبروست و هزینه واردات کاغذ، اکنون ۳ برابر بیشتر از زمانی است که تحریم ها آغاز نشده بودند؛ خبری بد برای روزنامه داران و انتشاراتی هایی که کارشان فقط چاپ و نشر کتاب و مطبوعات است.

کاغذ بسیاری از روزنامه ها اکنون سبک تر شده و کیفیت خود را از دست داده اند. با توجه به طولانی بودن مسیر دستیابی به آزادی بیان در ایران، روزنامه نگاران معتقدند وضعیت فعلی کار را برای آنان سخت تر می کند. سختی این ماجرا از این روی است که آنان به سختی می توانند به حکومت برای توجه به خواست های جامعه مدنی فشار وارد کنند.

 

۴- گوشت

 

به گوشت می رسیم. یک کیلو گوشت، حالا حکم طلا را دارد. گوشت گوسفند و گوساله در ایران، سمبل آبروداری مردم این کشور است. بخش بزرگی از غذاهای ایرانیان را گوشت تشکیل می دهد و غذاهایی نیز هستند که ۹۰ درصد آن از همین گوشت تهیه شده اند.

قیمت هر کیلوی آن، پیش از تحریم ها، ۱۰ دلار آمریکا در هر کیلو بود اما پس از آن، به بیش از ۲۰ دلار رسیده است.

بی بی سی جهانی در همین حال به اشتباه گزارش داده است که اعمال تحریم ها بر بانک های جمهوری اسلامی، کار آنان را برای واردات غذا سخت کرده است. این در حالیست که دام سالم در داخل ایران موجود است و غذای حیوانات به راحتی وارد می شود.

حتی در همین دوره تحریم ها، حکومت اقدام به قاچاق دام زنده از داخل کشور به عراق کرد تا بتواند نظر همسایه خود را متوجه شرایط بحرانی اش کند.

به هر حال، گرانی گوشت باعث شد تا ایرانیان به طور عمده، آن را از سبد غذایی خانوار خود حذف کنند یا به حداقل برسانند.

نزدیک به یک چهارم رستوران های تهران در همین مدت بسته شدند و یک بار دیگر پس از جنگ ایران و عراق در دهه ۸۰ میلادی، مردم دوباره در صف سهمیه بندی کالا ایستادند.

 

۵- اپلیکیشن های تلفن همراه

 

ایرانی ها هم همچون همه مردم جهان، از اپلیکیشن های مختلف برای تاکسی گرفتن یا غذا سفارش دادن استفاده می کنند.

اما بسیاری از شرکت ها و سرویس های بین المللی نظیر "اوبر" که در حوزه حمل و نقل فعالیت می کند، در ایران سرویس دهی ندارد.

بنابراین برنامه نویسان ایرانی با بهره مندی از فشار موجود و به کمک نهادی نظامی همچون سپاه پاسداران، نسخه بومی خود را طراحی کردند. استفاده از عبارت "به کمک نهادی چون سپاه" به این علت است که تقریبا هیچ مجموعه بزرگی در ایران نیست که خصوصا در بخش اقتصادی، پررنگ ظاهر شود و این ارگان شبه نظامی، نقشی در سهم خواهی از آن نداشته باشد.

اسنپ و تپسی به عنوان سرویس دهندگان بومی مشابه اوبر در ایران، کار خود را شروع کردند.

اما مشکل اینجا بود که ۹ میلیون دارنده تلفن های همراه آیفون در این کشور نمی توانستند این اپلیکیشن ها را از فروشگاه اپل (اپ استور) دانلود کنند.

اپل در این خصوص گفت: «به دلیل تحریم های آمریکا، فروشگاه اپل نمی تواند میزبان برنامک های کشورهایی باشد که ذیل قوانین تحریمی هستند. همچنین همکاری با برنامه نویسان و تولیدکنندگان نرم افزاری نیز میسر نیست.»

اینترنت در ایران به شدت محدود و سانسور شده است. حالا با وجود تحریم ها، کاربران اینترنت هم از داخل کشور و هم خارج از کشور تحت فشار برای استفاده هستند.

تهران و واشنگتن هر دو یکدیگر را مقصر تحریم ها می دانند. در این میان اینکه کدام یک مقصر هستند یک بحث و اینکه چقدر مردم از این تحریم ها آسیب می بینند، بحث مفصل دیگری است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top