آخرین اخبار

از سرگیری آزار و اذیت بهاییان

به تعویق افتادن دادگاه قاتل شهروند بهایی تا زندان و جلوگیری از برگزاری مراسم خاک‌ سپاری.

2 سال پیش
آرش معینی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

با افزایش فشار روی پیروان آیین بهاییت دست کم هشت شهروند در چند روز گذشته در شهرهای گرگان، کاشان، شیراز و تهران بازداشت وراهی زندان شده اند.

نیروهای امنیتی همچنین در روزهای گذشته مانع برگزاری مراسم خاکسپاری یک شهروند بهایی در بوکان شدند.

این در حالیست که نمایندگان جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی منکر هرگونه فشار و برخورد با بهاییان در ایران هستند. اما گزارش‌های رسیده در روزهای گذشته نشان‌می‌دهند که آزار و اذیت و بازداشت شهروندان بهایی در شهرهای مختلف ایران هم‌چنان ادامه دارد.

نیروهای امنیتی مراسم خاکسپاری نورالله قربان زاده را در بوکان کردستان برهم زدند و عزاداران را پراکنده کردند.

نورالە قربان‌زادە شهروند بهایی اهل میاندوآب، اوایل دهه ۶۰ پس از افزایش خشونت علیه بهاییانی که حاضر به تغییر دین نشده بودند به ناچار در  بوکان کردستان ساکن شده بود. 

در سال‌های گذشته آرامگاه‌های بهاییان از سوی تندروها تخریب و از برپایی مراسم خاکسپاری شهروندان بهایی جلوگیری شده بود.

در ادامه فشارهای روزهای گذشته، امرالله منوچهری و ضیاالله الهیان دو شهروند بهایی ساکن کاشان، دوشنبه گذشته توسط ماموان امنیتی بازداشت شدند، با این وجود از مکان نگهداری این افراد اطلاعی در دست نیست. 

«تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی» دو بهانه اصلی و اتهام مسوولان قضایی برای بهاییان است. 

پریوش شجاعی و روفیا پاکزادان، بهاییان ساکن گرگان برای مثال یک سال و نیم پیش با همین اتهام احضار و زندانی شدند. این شهروندان دوشنبه پیش برای اجرای حکم احضار شدند. 

یک روز پیش از آن نیز ورقا مهدی‌زاده و شیوا اخلاقی، دو شهروند و زوج بهایی ساکن شیراز نیز توسط مأمورانتوسط ماموران اداره اطلاعات سپاه، در منزل خود بازداشت و برای اجرای حکم هشت ماه محکومیت به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند. 

این درحالیست که قاتل فرهنگ امیری، شهروند بهایی در تاریخ ۷ خردادماه ۱۳۹۶ با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی یزد آزاد شدند.

بنابراین گزارش پیشتر در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ دادگاه اول  قاتلین فرهنگ امیری برگزار شد اما قاضی به دلیل کمبود وقت جلسه دوم دادگاه را به تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۶ به تعویق انداخته است.

مسوولان جمهوری اسلامی، آیین بهایی را به عنوان یک دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسند و از این آیین با عناوینی مانند «فرقه ضاله» نام می برند. در چهار دهه گذشته، هزاران بهایی از دانشگاه‌های ایران اخراج و از کار بیکار شده‌اند. بسیاری از بهاییان نیز زندانی واعدام یا وادار به ترک ایران شدند. در آیین بهایی از ایران به عنوان کشوری «مقدس»نام برده می شود و به همه پیروان خود آموختن زبان فارسی را توصیه می کنند.

جامعه جهانی بهایی در ژنو با تایید خبر بازداشت این شهروندان اعلام کرد حدود سه هفته پیش نیز ۱۱ تن دیگر از بهائیان ساکن گرگان بازداشت وروانه زندان شده اند.

۳۰۰ هزار نفر از شهروندان ساکن ایران بهایی هستند.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در اسفندماه گذشته از «تبعیض‌های گسترده علیه بهائیان» از جمله محرومیت آنان از حق تحصیل در دانشگاه‌ها و ایجاد محدودیت‌های شغلی انتقاد کرده بود.پیشتر نیز احمد شهید گزارشگر سازمان ملل، آزار بهاییان در یمن را شبیه اقدامات علیه بهاییان در ایران دانست.

نمایندگان قوه قضایی ایران بارها در مجامع بین‌المللی ادعا کرده‌اند که با بهائیان مانند سایر شهروندان ایران رفتار می‌شود؛ اما قوانین تبعیض‌آمیز ایران علیه بهائیان و محرومیت‌ سیستماتیک کل یک جامعه از حمایت‌های اولیه و بنیادین قانونی  این نقض را آشکار می‌سازد

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top